Oszczędzając energię oczyszczasz klimat

Klimat – jak powstrzymać wzrost jego ocieplenia? Czy obniżenie emisji gazów cieplarnianych, w tym szczególnie dwutlenku węgla wystarczy?

Aż 43% CO2 w Polsce przedostaje się do atmosfery z sektora energetycznego, przede wszystkim w procesie spalania węgla przy produkcji energii elektrycznej.

Jak zapłacić 90% mniej za światło?

Jesteśmy jednym z czołowych emitentów gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej i na każdą Polkę / Polaka przypada ponad 8 ton CO2 na rok! W polskich gospodarstwach domowych możemy łatwo zaoszczędzić do 40% energii. Pamiętaj o nadmiernej emisji CO2 wychodząc z pokoju przy włączonym świetle, kończąc ładować telefon czy wybierając się na zakupy po nowy sprzęt AGD. Zamieniając żarówki halogenowe na LED-owe możemy zaoszczędzić nawet 90% na rachunku za światło!
Energia odnawialna
Energia odnawialna
W Polsce głównym źródłem energii jest węgiel kamienny i brunatny. W spółkach energetycznych zaopatrujących wszystkie gospodarstwa domowe w energię elektryczną współczynnik wykorzystania węgla sięga nawet 90%! Podobna do polskiej kultura monowęglowa istnieje np. w RPA.

Odnawialne źródła energii

Dostępną alternatywą dla węgla są odnawialne źródła energii – z wiatru, słońca, geotermii czy biomasy. Nasze zasoby tego ostatniego są tak ogromne, że moglibyśmy stać się potentatem w tej dziedzinie energetyki odnawialnej na skalę europejską. Mamy także porównywalne do Niemiec warunki wiatrowe, jedne z większych w Europie zasobów wód geotermalnych (gorących podziemnych źródeł) oraz możliwość korzystania z kolektorów słonecznych. Spadające ceny modułów fotowoltaicznych będą również realną alternatywą do węgla.

Ocenia się, że energetyka odnawialna może prowadzić do utworzenia przynajmniej 80 tysięcy nowych miejsc pracy, jeśli będziemy mieli odpowiedni system wsparcia. Kraj, który szybciej i aktywnie włączy się w rozwój tego sektora ma szanse odnieść korzyści związane z eksportem technologii do innych państw, gdyż zapotrzebowanie na tego typu technologie zagranicą będą rosły.

Niestety w Polsce tylko 5 % w bilansie energii elektrycznej stanowi energia ze źródeł odnawialnych. Dominacja energii ze źródeł kopalnych wynika z polityki władz naszego państwa, a nie z braku

potencjału.
Oprac. na postawie WWF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles