Ogórek kiwano – kolczasty przysmak!

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej bardzo oryginalnych owoców,  jednym z nich z pewnością jest ogórek kiwano. Zwany innymi słowy ogórkiem kolczastym, ma on około 15 centymetrów długości, waga pojedynczej sztuki zaś zwykle wynosi 200-300 gramów.

Uprawa ogórka Kiwano

W naturze występuje w Afryce od Kraju Przylądkowego po Senegal i Sudan na północy, także Jemen na Półwyspie Arabskim. Jest uprawiane w niektórych krajach jako warzywo. Jak przystało na roślinę pochodzącą z tropików jest gatunkiem wybitnie ciepłolubnym. Jego wzrost ustaje przy temperaturze poniżej +15 °C, a gdy utrzymuje się temperatura poniżej +5 °C zamiera. W Polsce może być uprawiane pod folią lub w szklarniach z nasion otrzymanych z dojrzałych owoców. W optymalnych warunkach rośnie bardzo szybko – nawet 20 cm na dzień. Z jednej rośliny można otrzymać kilka-kilkanaście owoców. Miąższ o orzeźwiającym smaku, wraz ze znajdującymi się w środku nasionami spożywa się na surowo. Jego smak jest zbliżony do kiwi, melona i ogórka, a zapach do banana. Kiwano można dodawać do sałatek owocowych, deserów, ryb i owoców morza. Jest niskokaloryczny. Owoce bardzo dobrze przechowują się w mieszkaniu (do 6 miesięcy), stanowiąc oryginalny element zdobniczy i zachowując przez cały czas przydatność do spożycia. – jest zatem dość specyficzny. Warto wspomnieć, że ogórek kiwano może długo leżeć po zakupie, nawet do kilku miesięcy.

Właściwości ogórka kiwano

Ma on lekko przeczyszczające oraz moczopędne właściwości, zatem świetnie radzi sobie z usuwaniem toksyn z organizmu. Ponadto zawarte w nim substancje świetnie regulują pracę układu krwionośnego, a także ważnych narządów – serca, nerek oraz wątroby. Jest to owoc niskokaloryczny (w stu gramach znajdziemy 44 kalorie), zatem bez obaw sięgać mogą po niego także osoby stosujące dietę redukcyjną. Można spożywać go w formie surowej lub dodawać do dżemów, powideł i innych przetworów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles