Apios americana – niezwykle oryginalne warzywo

Zapewne niewielu w naszym kraju słyszało o Apios americana, jego uprawą zajmuje się w Polsce jeszcze mniej osób. A szkoda, bowiem apios americana to przysmak o nieco orzechowym smaku, zawierający całe mnóstwo różnorakich prozdrowotnych właściwości.

Występowanie apios americana

To warzywo pochodzi z Ameryki Północnej, ale sprawdziła się już w naszym klimacie. Powszechnie uprawiana jest jako roślina ozdobna, jednak jej orzechowe bulwy mogą doskonale sprawdzić się podczas przyrządzania zimowych specjałów. Na wschodzie Ameryki Północnej to pnącze z niewielkimi bulwami rośnie dziko (zwłaszcza w rejonach rzek).

Właściwości apios americana

Zwykle Bulwy Apios podawane są w formie gotowanej – warto wspomnieć, że mają w swoim składzie aż 3 razy więcej białka niż rodzime ziemniaki, ponadto zawierają sporą ilość węglowodanów. Amerykańscy naukowcy odkryli, że w tej roślinie znajduje się dużo izoflawonoidów – te substancje pomagają w zapobieganiu raka prostaty oraz piersi, ponadto zaś w dużym stopniu obniżają ciśnienie krwi. Apios ma w swoim składzie również sporo żelaza i wapnia. Apios americana może mieć również zastosowanie jako roślina ozdobna do obsadzania ogrodzeń czy  pergoli. Jest pnączem dorastającym kilku metrów. Ma piękne, oryginalne w kolorze, kształcie i zapachu kwiaty.
Z powodzeniem może być uprawiany w Polsce. Raczej trudno go w Polsce zakupić, jednak jeśli komuś się uda – koniecznie powinien ten przysmak wykorzystać w swojej kuchni!

Zdjęcia: https://wikimedia.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles