Nitkujesz zęby? Sprawdź, czy robisz to dobrze!

Z pewnością niejednokrotnie po jedzeniu mieliście przykre uczucie, że coś utkwiło wam między zębami i nawet szczotkowanie nie pomogło pozbyć się odrobinki pożywienia.

Wtedy sięgnęliście po nitkę i… albo się udało, albo tylko podrażniliście dziąsło, a przykre uczucie wcale nie minęło. Warto przyjrzeć się kilku zasadom prawidłowego czyszczenia zębów nitką i robić to skutecznie.

zęby
zęby

Nitka nie tylko na resztki jedzenia

Nitkowanie zębów nie polega tylko na wyciąganiu pozostałości posiłków z przestrzeni międzyzębowych. Głównym zadaniem nitki jest usuwanie płytki nazębnej, gromadzącej się przy dziąśle i miejscach trudno dostępnych. Dlatego nitka powinna być codziennym uzupełnieniem szczotkowania.

Pomyślcie o tym, aby nitkowanie zębów było włączone do Waszych codziennych nawyków.

Jaką nitkę wybrać?

To ważne, aby używać nitki, która będzie mocna, a jednocześnie nie zrobi nam krzywdy. Do najbardziej naturalnych nici należą te jedwabne, pokryte naturalnym woskiem. Są delikatniejsze od nici syntetycznych i nie zawierają żadnych dodatków poza woskiem. Oprócz tego, że składają się w 100% z naturalnych składników, są bezpieczne i całkowicie biodegradowalne.

Taką nitkę możecie też zrobić sami, jeśli tylko macie dostęp do czystej nici z jedwabiu. Wystarczy pokryć ją ciepłym woskiem pszczelim – niewielką warstwą – i poczekać, aż zastygnie.

Kiedy czyścić zęby nitką?

Jak pisałam, warto regularnie sięgać po nić dentystyczną, bo sama szczoteczka nie dosięgnie wszystkich zakamarków między zębami oraz miejsc, gdzie ząb styka się z dziąsłem. Można to robić raz dziennie, na przykład wieczorem.

Są dwie szkoły czyszczenia zębów nitką. Jedna mówi, żeby nitkować po myciu zębów, żeby wymieść to, czego szczotka nie zdołała. Druga szkoła mówi o tym, żeby czyścić zęby nitką przed myciem zębów, dzięki czemu szczotka z pastą wymiotą bakterie i resztki jedzenia, które z zęba zdjęła nitka. I ta druga opcja ma więcej sensu, zwłaszcza gdy zrozumiemy, na czym polega właściwie nitkowanie.

zęby
zęby

Badania mówią, że systematyczne usuwanie płytki nazębnej (również za pomocą nitki) wpływa na nasze zdrowie. Bakterie gromadzące się w kamieniu nazębnym mogą spowodować groźne choroby np. krążenia. Mała nitka może zmienić wiele!

Jak nitkować zęby?

Do jednorazowego użycia potrzeba około 0,5 metra nici (niektórzy zużywają nawet metr). Możemy ją od razu odmierzyć i oderwać. Nawijamy ją na środkowe lub wskazujące palce (co uważamy za wygodniejsze) obu dłoni tak, aby między nimi mieć naciągnięty kilkucentymetrowy kawałek nici. Nitkę przytrzymujemy kciukiem. Wkładamy nitkę między zęby i – cały czas napiętą – przesuwamy ją po pierwszym czyszczonym zębie. Naszym celem jest usunięcie płytki nazębnej z okolicy dziąsła i z tej strony zęba, która sąsiaduje z kolejnym zębem.

Nitkujemy zęby ruchem góra – dół (a nie, jak mogłoby się wydawać, przód – tył). Nitkę staramy się także umieścić pod dziąsłem, w szczególnie ulubionym miejscu bakterii. Kiedy uznamy, że ząb jest wyczyszczony, przesuwamy nitkę w palcach, aby zawsze używać czystego kawałka. W ten sposób czyścimy obie strony każdego zęba.

Przy odrobinie wprawy nie powinno zająć to więcej niż 5 minut.

Uwaga! Nitkowanie zębów mogą wykonywać również dzieci od 10. roku życia.

Czy stosujecie nitkę do zębów? A może Was do tego przekonałam?

Artykuł pochodzi z bloga:  https://www.drogeria-ekologiczna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles