Nieznane państwa świata

Na ziemi są nadal nieznane państwa świata. Nie mówi się o nich w dzienniku, niewiele pisze się w gazetach, a na lekcjach geografii nie poświęca im się wiele uwagi.  Oto lista dziewięciu najmniej znanych państw na świecie.

1. Republika Kiribati

Położone na środku Oceanu Spokojnego Kiribati to 33 wyspy koralowe należące do grupy zwanej Mikronezją, znajdujące się ok. 4000 km na południowy zachód od Hawajów. Wszystkie wyspy wchodzące w skład Republiki Kiribati to atole, czyli kawałki lądu w kształcie rogalika z błękitną laguną w środku, a na jednej z nich wieś o nazwie…Polska. Ze względu na globalne ocieplenie i topnienie lodowców, jest to jeden z krajów najbardziej zagrożonych całkowitym zniknięciem z powierzchni Ziemi. Sytuacja jest na tyle poważna, że rząd Kiribati kupił już nawet nowy kawałek lądu na wyspach Fidżi.

2. Republika Nauru

Republika Nauru to jeden z najbardziej odległych zakamarków świata. Oddalona o ponad 4000 km od wybrzeży Australii i otoczona błękitnymi wodami Oceanu Spokojnego, ma wszystko to, co definiujemy jako raj. Kraj ten, mający nieco ponad 21 kilometrów kwadratowych powierzchni, zasłużył sobie na miano najmniejszej republiki na świecie i trzeciego, zaraz po Monako i Watykanie, państwa świata.

3. Królestwo Suazi

Jedno z najmniejszych państw na kontynencie afrykańskim położone na południu, pomiędzy RPA a Mozambikiem. Ten mało popularny kierunek podróży, oferuje przyjezdnym niezapomniane widoki – zaczynając od sawann na wschodzie kraju, przez lasy deszczowe na zachodzie, aż po bajeczne Góry Smocze.

Nieznane państwa
Nieznane państwa

4. Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego

Niepodległy od 2002 roku Timor Wschodni, to małe państwo graniczące od zachodu z Indonezją. Położony jest na wyspie należącej do Archipelagu Malajskiego oraz usytuowany pomiędzy Morzem Południowo-Chińskim i Oceanem Spokojnym. Pomimo tego, iż wyspa położona jest w Azji Południowo-Wschodniej, jednym z jej dwóch oficjalnych języków jest portugalski. Wynika to z faktu, że przez długie lata pozostawała ona portugalską kolonią.

5. Królestwo Tonga

Królestwo Tonga to 176 wysp, spośród których zamieszkane pozostają jedynie 53. Wyspy te nazywane są również „Przyjaznymi Wyspami”, co ma swoje uzasadnienie – błękitne wody, średnia dzienna temperatura na poziomie 24ºC oraz dużo słońca sprawia, że przyjezdni zaprzyjaźniają się z tym miejscem od pierwszego momentu.

6. Tuwalu

Niewiele ponad 26 kilometrów kwadratowych powierzchni i nieco ponad 11 tysięcy mieszkańców czyni z Tuwalu czwarte najmniejsze oraz trzecie najmniej zaludnione państwo świata. Tworzy je aż 114 wysp, w skład których wchodzą wyspy koralowe i przepiękne atole. Podobnie jak pozostałe niewielkie państwa wyspiarskie, również Tuwalu zagrożone jest całkowitym zniknięciem z powierzchni Ziemi.

7. Saint Kitts i Nevis

Odwiedzając Amerykę Środkową i wypływając na Morze Karaibskie, znaleźć możemy dwie niewielkie wyspy tworzące razem państwo o nazwie Saint Kitts i Nevis. Obie pozostają jednymi z najmniej wyniszczonych przez turystykę wyspami w obrębie Karaibów, co czyni je wyjątkowo wartymi odwiedzenia. Ciche miasteczka, plaże nieskażone tłumami przyjezdnych i wszechobecna zieleń – oto czego możemy oczekiwać przyjeżdżając w to miejsce.

8. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Dawna kolonia portugalska położona około 230 km od zachodniego wybrzeża Afryki,w Zatoce Gwinejskiej. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to tropikalna oaza o pochodzeniu wulkanicznym, z licznymi wzniesieniami i sporą ilością opadów. Wilgotny klimat nie oznacza jednak, że wyspy nie mają niczego do zaoferowania. Fantastyczne egzotyczne ptaki, niepowtarzalna tropikalna roślinność czy choćby, specyficzne dla tego regionu obszary wulkaniczne, wciąż kuszą podróżników ceniących sobie oryginalne kierunki.

9. Republika Dżibuti

Niewielkie państwo afrykańskie graniczące z Etiopią, Somalią i Erytreą. Dżibuti ze względu na swoje położenie, nie należy do najczęściej wybieranych przez turystów kierunków, jednak na jego terytorium znajduje się wiele miejsc wartych zobaczenia – drugie najbardziej zasolone jezioro na świecie (Asal), przypominające powierzchnię Marsa jezioro Abie, czy park narodowy Foret Du Day.

Źródło: Newseria.pl
Redakcja GP, fot.: pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Related Articles