Melisa – naturalnie zdrowa!

Melisa znana jest doskonale ze swoich właściwości uspokajających i nasennych. Jednakże jej prozdrowotne właściwości pomogą również na wiele innych schorzeń.  Jest też nieodzownym dodatkiem sztuki kulinarnej!

Melisa to gatunek byliny z rodziny jasnotowatych. W zależności od regionu nazywana bywa rojownikiem, pszczelnikiem, matecznikiem, starzyszekiem czy cytrynowym zielem. Rośnie dziko w Afryce Północnej, Europie Południowej i w Azji (Azja Zachodnia i Środkowa, Kaukaz, Pakistan). Obecnie jest znana i uprawiana na całym świecie, również w Polsce. W czasach średniowiecznych nazywana była matczynym zielem, gdyż doskonale koiła i uspokajała.

melisa
melisa

Właściwości melisy

Melisa doskonale sprawdza się jako naturalny środek uspokajający, zmniejszający bezsenność i stany lękowe. Pomaga w depresji oraz nerwicy. Jest również  stosowana w bólach głowy, bólach menstruacyjnych i zespole przewlekłego zmęczenia. Mogą ją również pić kobiety w ciąży aby złagodzić mdłości.

Pomaga także na dolegliwości trawienne. Zmniejsza wzdęcia i gazy, pomaga przy rozstrojach żołądka i przewodu pokarmowego. Zmniejsza napięcie jelita grubego, rozkurcza mięśnie gładkie jelit, działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Ma zastosowanie również w kosmetyce. Stosuje się ją do płukania jasnych włosów przy wypadaniu i łupieżu.

Najlepiej spożywać melisę z przydomowego ogródka. Ta z saszetki posiada znikome ilości olejku eterycznego, wykazując słabe właściwości uspokajające.

Grey, pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles