Dieta doktora Kwaśniewskiego

Dieta doktora Kwaśniewskiego – słyszał o niej zapewne każdy, lecz nie wszyscy wiedzą, na czym dokładnie polega. A przecież kilkanaście lat temu dieta optymalna, czyli innymi słowy dieta doktora Kwaśniewskiego, była w naszym kraju szalenie popularna.

Dieta doktora Kwaśniewskiego – Założenia

Zaleca się jedzenie trzech posiłków w ciągu dnia, oparte są one na produktach mlecznych, mięsnych oraz mleku. Unika się węglowodanów, spożywa za to takie produkty, jak chociażby: smalec, majonez, wieprzowina, tłuste sery, sosy, masło czy śmietana. Zakazano natomiast takich produktów spożywczych, jak: cukier, owoce, kasze, pieczywo, ryż, potrawy mączne, rośliny strączkowe, sól, słodzone płyny.

Zalecane są za to: duże ilości jajek (4 i więcej dziennie), sery, podroby, mięsa, ryby, orzechy, słonecznik, tłuste mleko, śmietana. Niekwestionowaną zaletą tej diety jest wyeliminowanie cukrów oraz soli, jednak ma ona także cały szereg wad. Nie dostarczamy w postaci zbóż czy owoców cennego dla procesów trawiennych błonnika. Ponadto w diecie występują w zbyt dużej ilości tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Jak działa – Dieta doktora Kwaśniewskiego

Z biochemicznego punktu widzenia taka dieta rzeczywiście może spowodować spadek masy ciała, poprzez zablokowanie wytwarzania trójglicerydów w wątrobie przy spożyciu powyżej 10% tłuszczów w pokarmie. Przy znacznym ograniczaniu węglowodanów w posiłkach pod każdą postacią (czyli np. ziemniaki, pieczywo, produkty mączne) organizm jest zmuszony do spalania rezerw tłuszczu znajdujących się w tkankach.

Z medycznego punktu widzenia opartego na dużych programach badawczych, taki sposób odżywiania powoduje znaczny wzrost ryzyka miażdżycy i hipercholesterolemii (poprzez podwyższenie poziomu frakcji LDL cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi). Istnieją polskie badania, w których wyniki te nie znalazły potwierdzenia. Zdaniem dr. Kwaśniewskiego przytoczone badania są nieobiektywne, ponieważ traktują o popularnej w USA metodzie żywienia typu „fat food”, w której dominują węglowodany z dużą ilością tłuszczu. W jego opinii miażdżycę wywołuje niski poziom HDL oraz wysoki poziom LDL i trójglicerydów, pełniących rolę inicjatora uwapnień miażdżycowych.

Dieta doktora Kwaśniewskiego dobra czy szkodliwa?

Tymczasem, Komitet Terapii Wydziału VI Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk, uznał dietę Kwaśniewskiego za szkodliwą dla zdrowia. Według Jana Kwaśniewskiego, stanowisko Komitetu Terapii oparte jest o fałszywe przesłanki i nie jest poparte żadnymi badaniami statystycznymi efektów tej diety. Spory trwają do dziś, więc stosuj tą dietę na własne ryzyko

 

1 KOMENTARZ

  1. Co ciekawe, najpierw środowisko naukowe tę dietę uznało za szkodliwą, a dopiero później zaczęto badać jej wpływ na zdrowie. Okazało się, że jest zdrowa, np. w 2008r. Zakład Farmakologii Doświadczalnej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN przeprowadził badanie: „Czynniki ryzyka miażdżycy u osób długotrwale odżywiających się dietą wysokotłuszczową”
    Wniosek, cytuję:
    Podsumowując, omówione badania nie potwierdzają hipotezy o miażdżycorodności „diety Kwaśniewskiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles