Jedz kiszonki na zdrowie!

ogorki_kiszonePrzez szereg lat trochę niedoceniane, teraz jednak przeżywają swój renesans i są polecane przez dietetyków kiszonki, bo o nich mowa, powinniśmy włączyć do swojej diety na stałe, a zwiększoną ich ilość spożywać w miesiącach zimowych.

Co można kisić?

Ta forma przechowywania żywności znana jest niemalże od najdawniejszych czasów. W naszym kraju najbardziej znane produkty spożywane w wersji ukiszonej to ogórki oraz kapusta, można jednak z powodzeniem przygotowywać w ten sposób na przykład: buraki, kalafiora, pory, szczypiorek czy marchewkę. Dlaczego warto po nie sięgać?

Zalety kiszonek

W znacznym stopniu poprawiają naszą odporność, wszak znajdujące się w nich dobre bakterie stanowią ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Ponadto pomagają w produkcji cennego kwasu żołądkowego, ich regularne spożywanie w znacznym stopniu poprawia perystaltykę jelit. Produkty kiszone zawierają enzymy trawienne uławiające wchłanianie składników pokarmowych, ponadto znajduje się w nich dużo witamin (C, K2, witaminy z grupy B). Ponadto kiszonki są jednocześnie prebiotykami oraz probiotykami, przywracają równowagę flory bakteryjnej.

cucumber-761682_1280

Czy kiszonki są zdrowe?

Najzdrowsze są kiszonki wykonane samodzielnie. Robiona przemysłowo kiszona kapusta czy ogórki zazwyczaj zawierają środki konserwujące. Do przetworów dodaje się także np. jeden szczep bakterii albo inne substancje, które przyśpieszają proces fermentacji. Takie kiszonki mają mniej walorów zdrowotnych niż te, gdzie proces fermentacji przebiega w sposób naturalny. Dlatego, jeśli nie robisz przetworów domowych, kiszoną kapustę kupuj na bazarze u zaufanego producenta lub w sklepie ekologicznym, a nie w supermarkecie.

Przypomnijmy, że jest to jeden z najzdrowszych sposobów długotrwałego przechowywania żywności. Sięgajmy zatem po nie bez obaw, bo zalet nie sposób nie docenić!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles