Jarmuż – kiedyś zapomniany, dziś przeżywa renesans!

Przez wiele lat raczej się o nim w polskich domach nie wspominało, dziś jednak pojawia się zarówno w ekskluzywnych restauracjach, jak i na stołach przeciętnego Kowalskiego. I bardzo dobrze, jarmuż bowiem zbawiennie wpływa na stan naszego organizmu.

kale-852033_1280

Co to takiego jarmuż.

To jedna z najstarszych roślin kapustnych, choć wyglądem przypomina bardziej sałatę.  Jest to jedna z najstarszych odmian użytkowych tego gatunku. W starożytności uprawiana była jako roślina ozdobna i jadalna. Znana jest wyłącznie z uprawy, nie występuje na stanowiskach naturalnych.Ma bardzo mało kalorii (tylko 49 w 100g) , zawiera dużo antyutleniaczy, zatem spowalnia procesy starzenia się organizmu. Zawiera sporo błonnika, a także moc witamin – A, B1,B2, C oraz K. Dieta bogata w jarmuż jest źródłem potasu, miedzi i manganu. Nie zapominajmy także o tym, że jest bogaty w polifenole. Docenić warto również fakt, że występują w nim związki siarki wykazujące silne działanie przeciwnowotworowe.

Inne ciekawe właściwości diety z jarmużem

Powinien być nieodłącznym elementem diety w prewencji i leczeniu osteoporozy ze względu na znaczną zawartość wapnia. Jarmuż zawiera więcej wapnia niż mleko! Zawiera także substancje hamujące wydzielanie aktywnych estrogenów (chroniące przed rakiem piersi) – indole. Wiele badań dowodzi, że także w profilaktyce innych typów nowotworów jest on wręcz niezastąpiony. Świetnie sprawdza się na diecie redukcyjnej. Składnik zup, dań jednogarnkowych czy koktajli – zdecydowanie warto włączyć go do diety!
[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród