Czy jest konieczna specjalna dieta przy helicobacter pylori? Helicobacter pylori (w skrócie Hp, dawna nazwa Campylobacter pylori) – gram-ujemna, wyposażona w kilka witek bakteria o helikalnym kształcie, która zaliczana jest do pałeczek. Bakteria ta zasiedla powierzchnię komórek nabłonkowych błony śluzowej części przedodźwiernikowej żołądka.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zainfekowanych tą bakterią jest ok. 70% ludzi w krajach rozwijających się i ok. 30% w krajach rozwiniętych. Jej obecność zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne. Obecnie wiadomo, że H. pylori odpowiada w przybliżeniu za 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.
Co jest zakazane w diecie przy helicobacter pylori
Co należy spożywać w diecie przy helicobacter pylori
Gdy jesteśmy zarażeni bakteria helicobacter pylori, powinniśmy dziennie spożywać kilka niewielkich posiłków i bardzo starannie je przeżuwać. Ważne jest też zrezygnowanie z tłustych i ciężkostrawnych potraw na rzecz tych lżejszych. Ostatni posiłek warto zjeść na 3 godziny przed snem, nie później. W niektórych badaniach wykazano, że spożycie brokułów może efektywnie zahamowywać wzrost H. pylori dzięki sulforafanowi będącemu jednym z aktywnych związków. Wykazano, że guma mastyksowa zabija H. pylori in vitro, jednakże badania przeprowadzone in vivo nie wykazały takiego działania. Stosowanie się do powyższych zasad pomoże w dużym stopniu złagodzić dolegliwości!