Mężczyźni prowadzący aktywny tryb życia muszą w odpowiedni sposób się odżywiać. Gdy w ich życiu nie brakuje wysiłku fizycznego, jak najbardziej powinni spożywać odpowiednie ilości białka. Okazuje się, że dieta im dedykowana nie należy do mocno restrykcyjnych, dużo w niej zaleceń zdrowego trybu życia i odżywiania.
Dieta aktywnego mężczyzny – węglowodany
W jadłospisie z całą pewnością nie powinno zabraknąć dobrej jakości węglowodanów, które są najważniejszym i najszybciej przyswajalnym źródłem energii, zapewniają optymalną adaptację wysiłkową organizmu, energię i regenerację. Niedobór węglowodanów w mięśniach jest przyczyną zmniejszania intensywności ćwiczeń, ociężałości i zmęczenia. Następstwem treningu w warunkach niedoboru glikogenu może być utrata masy mięśniowej i tym samym spadek siły mięśniowej! Konsekwencją tego jest zwiększenie kosztu energetycznego wysiłku.Pełnoziarniste pieczywo, ciemny makaron, brązowy ryż – to się na pewno przyda, ale trzeba pamiętać o świeżych i suszonych owocach, miodzie i wyciskanych sokach.
Dieta aktywnego mężczyzny – tłuszcze
Dla osoby trenującej i prowadzącej aktywne życie bardzo ważna jest także odpowiednia ilości tłuszczu. Maksymalnie do 25% całkowitej diety, ale to nie oznacza, że należy z niego całkowicie rezygnować. Ważne jest pokrycie zapotrzebowania na kwasy tłuszczowe, w diecie powinny się więc znaleźć naturalne oleje roślinne bogate w tłuszcze z rodziny omega oraz tłuste ryby morskie. Najlepsze źródła tłuszczu dla aktywnego mężczyzny to także: oleje roślinne (olej lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek), orzechy (migdały, orzechy włoskie, orzechy nerkowca), nasiona (słonecznik, dynia, len), ryby, żółtko jaja, awokado, masło orzechowe, oliwki.
Dieta aktywnego mężczyzny – białko
Wspomniane już białka to kluczowa sprawa, miejmy jednak na uwadze fakt, by mężczyzna dostarczał sobie zarówno tych pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Białko odgrywa ważną rolę w procesach zachodzących w organizmie człowieka, jest budulcem tkanki mięśniowej, dostarcza energii, transportuje różne substancje. Ilość białka w diecie powinna zależeć od masy ciała, poziomu aktywności fizycznej i wieku. Ogólne zalecenia dietetyczne mówią, że zdrowy człowiek, o prawidłowej masie ciała, powinien spożywać 0,8-1,0 g białka na 1 kg masy ciała. Przyjmuje się, że białko powinno pokrywać 15-20 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Osoby uprawiające sport powinny być blisko górnej granicy normy.
Dieta aktywnego mężczyzny – płyny i witaminy
Nie zapominajmy również o nawodnieniu, dwa litry płynów dziennie to niezbędne minimum, najlepiej czysta woda lub soki owocowe. Jeśli chodzi zaś o witaminy, niezwykle istotna okazuje się tu między innymi witamina C, E oraz B. Mężczyzna aktywny fizycznie powinien spożywać również produkty bogate w beta-karoten. Dzięki tym zaleceniom jego organizm będzie w świetnej formie!