Jak dieta wpływa na nasz nastrój

Wiele substancji zawartych w produktach spożywczych podejrzewa się o wpływ na nastrój człowieka. Aktywne składniki żywności to węglowodany, alkohol, witaminy i składniki mineralne, ale także takie substancje jak np. kofeina i teobromina obecne w czekoladzie. Z drugiej zaś strony, to, w jakim jesteśmy nastroju wpływa na rodzaj wybieranej żywności.

Dlaczego tak często mamy ogromną ochotę na czekoladę?

Kakao zawiera wiele potencjalnych psychoaktywnych składników:

– anandamidy, mające podobny wpływ na mózg jak opioidy;

– tyramina i fenyloetyloamina – o działaniu podobnym do amfetaminy;

– teobromina i kofeina – obie substancje o znanym działaniu stymulującym.

Czekolada
Czekolada

Zawartość tych substancji w czekoladzie jest dość niska. Jak wykazują badania, aby osiągnąć efekt antydepresyjny są potrzebne 2-3g fenyloetyloaminy. Tymczasem ½ tabliczki czekolady dostarcza jedynie 1/3 mg tego związku. Niektóre z substancji aktywnych zawartych w czekoladzie występują też w innych produktach (w podobnych lub większych ilościach) np. tyramina obecna jest także w serach, drożdżach, ale te produkty są rzadko obiektem niepohamowanego apetytu. Być może ochota na czekoladę wynika z faktu, że ma ona po prostu doskonały smak.

Czas na małą czarną?

Kofeina jest substancją naturalnie występującą w ziarnach kawy, ziarnach kakao i liściach herbaty. Osoby, które z rana trudno do siebie dochodzą, są ospałe i bez wigoru, chętnie sięgają po kawę widząc w niej lekarstwo na swe dolegliwości. Są też osoby, które pobudzającego efektu kofeiny nie tolerują.

Kawa
Kawa

Może zbyt mało kwasu foliowego?

Badania naukowe potwierdzają, że niedobory kwasu foliowego wpływają na nastrój człowieka i przy znacznych niedoborach tego składnika może wystąpić depresja. Pomimo, że niedobory kwasu foliowego nie występują często w populacji osób zdrowych, to u osób z zaburzeniami odżywiania nie są rzadkością. Dość często niedobory tej witaminy obserwuje się u pacjentów psychiatrycznych. Osoby cierpiące na depresję, demencję czy też schizofrenię często tracą apetyt, ograniczają spożycie żywności, a dodatkowo stosowane leki utrudniają wchłanianie kwasu foliowego.

A co z tiaminą, czyli witaminą B1?

Niskie stężenie tiaminy, choć niekoniecznie niedobory kliniczne, może być związane z negatywnym nastrojem. Nieprawidłowy stan odżywienia tiaminą może objawiać się zmęczeniem, osłabieniem i spadkiem zaufania do samego siebie. Szczególnie niekorzystnie niedobory tej witaminy wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, powodując zmiany czynnościowe i morfologiczne, przejawiające się między innymi rozpadem i zanikiem osłonki mielinowej włókien nerwowych.

I jeszcze składniki mineralne!

Żelazo jest pierwiastkiem, którego niedobory mogą prowadzić do zmęczenia, apatii i przygnębienia. Obniżenie stężenia żelaza prowadzi do niedotlenienia tkanek, obniżenia zdolności do wysiłku fizycznego, zaburzeń rozwoju psychomotorycznego i intelektualnego.

Także wapń jest składnikiem mineralnym, który reguluje pobudliwość nerwową i wpływa na nastrój człowieka. Miano pierwiastka antystresowego zyskał sobie magnez, regulujący wydzielanie adrenaliny, substancji zwiększającej odporność człowieka na stres.

Grey, fot.: pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles