Bakalie – dodawaj je do potraw!

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, iż bakalie to istna skarbnica zbawiennych dla naszego zdrowia i witalności składników odżywczych. Warto zatem dodawać je do potraw nie tylko ze względu na ich znakomity smak!

Co to takiego

Zacznijmy od definicji: Bakalie – to suszone owoce południowe (np. rodzynki, figi, daktyle), stosowane głównie w cukiernictwie. Stanowią dodatek do niektórych rodzajów ciast, m.in. keksów, mazurków czy pierników, oraz jako dekoracja wielu rodzajów ciastek. Bakalie stosowane są w całości, płatkach lub pokruszone na duże kawałki.

Do bakalii zalicza się:

  • migdały
  • orzechy: głównie włoskie i laskowe
  • rodzynki – kalifornijskie, sułtańskie, królewskie
  • kandyzowaną skórkę pomarańczową i cytrynową
  • suszone daktyle
  • suszone figi
  • suszone śliwki
  • suszone morele

Nierzadko mają one sporo kalorii, jednak wynagradzają to swoim fantastycznym składem – wszak nie brakuje w nich witamin i mikroelementów! Każdy człowiek powinien zjadać dziennie przynajmniej 5 orzechów. Bakalie idealnie zastąpić mogą słodycze i przekąski. Co takiego w sobie zawierają?

Dlaczego warto jeść bakalie

Figi to wspaniałe źródło błonnika, hamują także rozwój osteoporozy, polecane są zatem kobietom w wieku menopauzalnym oraz seniorkom. Kokos natomiast zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych. Migdały skutecznie opóźniają procesy starzenia się organizmu, natomiast orzechy laskowe mają w sobie sporo kwasy foliowego, polecane są więc kobietom w  okresie ciąży.

Warto wspomnieć także o zasadotwórczych morelach oraz pistacjach, wyjątkowo bogatych w cenna witaminę A. Rodzynki natomiast zawierają sód, który wpływa na prawidłową pracę tarczycy. Suszone śliwki to znany już naszym babciom środek na zaparcia, natomiast pinie to doskonałe źródło żelaza oraz magnezu, ponadto pomagają na suchy kaszel.

Jedzmy więc bakalie i cieszmy się ich fantastycznym smakiem oraz prozdrowotnymi właściwościami!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles