Jak dbać o drewniane okna?

Mycie okien i ram

Jak przekonują specjaliści, drewniane okna powinno czyścić się 2-3 razy w roku. Prace należy rozpocząć od wytarcia ramy z powierzchniowych zabrudzeń, np. takich jak kurz. Do tej czynności najlepiej użyć miękkiej ściereczki (np. z bawełny). Środki specjalistyczne, które służą do mycia drewnianych elementów, możemy zastąpić płynem do mycia naczyń lub mydłem. Ich kilka kropel w połączeniu z wodą pozwoli na sprawne i dokładne umycie powierzchni. Trzeba jednak zwrócić uwagę na skład detergentu, którego zamierzamy użyć. Nie może on bowiem zawierać szkodliwego dla lakieru amoniaku. Do pielęgnacji nie należy także używać środków żrących lub ściernych. Najlepszym wyborem jest emulsja czyszcząca przeznaczona specjalnie do drewna.

Lakierowanie

Drewno to specyficzny materiał. Każdy gatunek inaczej reaguje na warunki atmosferyczne. Lakier, którym pokryta jest stolarka otworowa drewniana, powinien zapewniać ochronę przez kilka lat. Jednakże pod wpływem zanieczyszczeń, może on dużo szybciej przestać spełniać swoje zadanie. To kolejny powód, dla którego warto pamiętać o systematycznym czyszczeniu okien. Najlepiej dwa razy w roku np. przed okresem letnim i zimowym sprawdzić stan lakieru. Jeśli nie ma ono otarć czy zadrapań, należy umyć tylko ramę. W momencie, gdy zauważymy drobne zniszczenia wystarczy je oczyścić, wygładzić delikatnie drobnym papierem ściernym (o granulacji od 200 do 400), a na koniec osuszyć. Następnie, uszkodzone miejsce należy pomalować lub polakierować. Najlepiej użyć do tego środka fabrycznego, który został dobrany do gatunku i rodzaju drewna. Jeśli obawiamy się, że nie podołamy wszystkim czynnościom renowacyjnym lub zniszczenia są zbyt duże możemy poradzić się specjalistów.

okna
okna

Renowacja okuć i uszczelek

Podczas codziennego otwierania, uchylania czy zamykania, okna narażone są na liczne obciążenia mechaniczne. Jak wiadomo oddziaływania atmosferyczne także wpływają na żywotność metalowych elementów i uszczelek. Aby uniknąć problemu należy raz w roku smarować, naoliwiać oraz regulować okucia okienne i gumowe elementy. Bardzo częstym problemem jest przymarzanie uszczelek do profili. Można temu zapobiec poprzez naniesienie na ich powierzchnię odpowiedniego środka. Przegląd okuć należy rozpocząć od sprawdzenia poprawności działania. Jeśli zauważymy, że okno się nie domyka lub lekko się obniżyło, regulujemy poziom i docisk ramy śrubami przy zawiasach. Uszkodzone wkręty trzeba niezwłocznie wymienić, bo mogą spowodować one wypadnięcie okna. Wszystkie ruchome części z kolei smarujemy lub naoliwiamy preparatem w butelce z aplikatorem – co ułatwi dotarcie nawet do najgłębszych okuć. Przed tym zabiegiem trzeba oczyścić je i usunąć z zanieczyszczeń.

Nakładki aluminiowe na drewniane okna

Gdy chcemy wybrać drewniane okna, ale zniechęcają nas czynności związane z ich konserwacją – dobrym rozwiązaniem są nakładki aluminiowe. Jest to idealne i sprawdzone połączenie funkcjonalności, trwałości i estetyki. Ich zastosowanie pozwala m.in. na uzyskanie dwukolorowych okien. Z zewnątrz budynku, taka możliwość pozwala na dopasowanie oszklenia do koloru elewacji, dachu lub drzwi, czy po prostu kształtu jego bryły. Wewnątrz mieszkania natomiast, drewniane okna idealnie współgrać będą z ich unikalnym charakterem. Warto podkreślić, że drewniane profile znakomicie tworzą przytulny klimat domowych wnętrz. Jeżeli chodzi zaś o funkcjonalność, nakładki aluminiowe to forma znakomitej ochrony przed warunkami zewnętrznymi. Ich wybór, to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, których domy narażone są na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Nadmorski klimat czy zanieczyszczone powietrze wielkich miast negatywnie wpływa na jakość drewna, dlatego nakładki aluminiowe pomogą zapobiec na nich niekorzystnym zmianom. Bez wątpienia dużym atutem takich okien jest także prostota ich konserwacji – od wewnątrz możemy bowiem dbać o nie jak o meble.

Marka Urzędowski w regularnej sprzedaży ma kilka rodzajów okien drewniano-aluminiowych, które charakteryzują się inną grubością profilu i promieniem zaokrągleń krawędzi. Dzięki temu wpasują się w każdy klimat wnętrz.

Piękne okna na długie lata

Decyzja o wyborze okien drewnianych to z pewnością znakomita inwestycja. Jak mówi Jarosław Issel, Prezes Zarządu BMK Europe S.A, w którego skład wchodzi marka Urzędowski: – Drewno to wyjątkowy, długowieczny surowiec. Jego piękno w połączeniu z elegancją i naturalnością sprawdzi się w każdym typie wnętrza. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles