Sól – biały zabójca

Jak wynika z doniesień Narodowego Kongresu Żywieniowego spożycie soli kuchennej w Polsce nadal jest za wysokie. Ponad dwukrotnie przekracza ilość zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), wynoszącą najwyżej 5 g dziennie (ze wszystkich źródeł).

Sól kuchenna, czyli chlorek sodu, jako dodatek do produktów i potraw stała się dla współczesnego człowieka głównym źródłem sodu, przez co jego spożycie jest niepokojąco duże. To właśnie do tego pierwiastka sprowadza się problem nadużywania soli.

Sód, jak każdy inny składnik odżywczy, potrzebny jest człowiekowi w określonych ilościach, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Powszechnie obserwowane nadmierne spożycie sodu może prowadzić do zaburzeń zdrowotnych, w opinii społecznej do nadciśnienia tętniczego. Tymczasem groźnych skutków może być więcej, o czym świadczą liczne badania naukowe.

Choroby wynikające z nadmiaru soli

Długotrwały nadmiar sodu prowadzi m.in. do: nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, rozwoju raka żołądka, kamicy nerkowej, osteoporozy, otyłości

Korzyści z ograniczenie spożycia soli:

  • Redukcja ciśnienia krwi
  • Zmniejszenie częstości występowania nadciśnienia
  • Zmniejszenie ryzyka:

– incydentów sercowo naczyniowych, w tym udarów mózgu, otyłości, raka żołądka, kamicy nerkowej.

Sól
Sól

Zmniejszenie zawartości soli w posiłkach można osiągnąć poprzez zmniejszanie dodatku soli do potraw w czasie ich przygotowywania czy dodawanie soli pod koniec gotowania. A także poprzez odpowiedni wybór produktów i wybieranie produktów świeżych zamiast przetworzonych, promowanie stosowania przypraw ziołowych, co pozwala na zmniejszenie dodatku soli, stosowanie odpowiednich technik kulinarnych, stosowanie nowoczesnych naczyń. Ważnym czynnikiem jest również wybieranie receptur potraw uwzględniających produkty o niższej zawartości soli (należy brać pod uwagę informacje dotyczące zawartości soli w surowcach).

Wiele potraw, znajdujących się w jadłospisach obiadów, można przygotować z dodatkiem ziół i przypraw. Np.:

Potrawy mięsne i rybne:

kurczak – curry i słodka papryka

cielęcina – czosnek, tymianek, rozmaryn, słodka papryka, pieprz,

dorsz – czosnek, natka pietruszki, szałwia, bazylia

Zupy:

zupa z dyni

– imbir, kolendra

Inne:

Risotto – czosnek, zioła prowansalskie, słodka papryka

Ryż gotowany – szafran

Pieczone ziemniaki – rozmaryn

Grey, fot.: pixabay

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles