Czym się rozgrzać w chłodne dni?

Przed nami jesień i długie chłodne wieczory. Co spożywać, aby wspomóc swój organizm w utrzymaniu prawidłowej termoregulacji, gdy na zewnątrz temperatury są coraz niższe? Od razu na myśl przychodzi nam gorąca herbata, ciepłe zupy, ale istnieją również takie składniki, które sprawią, że zrobi nam się cieplej.

Czym się rozgrzać w chłodne dni?

Herbata

Gorący napar herbaciany jest przyjemnie rozgrzewający, a zawarte w nim katechiny poprawiają termogenezę (jest to proces, który odpowiada za wytwarzanie ciepła w organizmie). A więc wieczór w ulubionym fotelu z kubkiem herbaty rozgrzeje nas w jesienny wieczór, a dzięki antyoksydantom zawartym w herbacie pozostaniemy w dobrej formie.

Przyprawy

W każdej diecie rozgrzewającej organizm powinny królować aromatyczne przyprawy, dzięki którym można przetrwać okres jesienno-zimowy w dobrej kondycji. Imbir i chili. jest to zestaw, który zwiększa termogenezę. Zawarta w chili kapsaicyna przyspiesza metabolizm przez co jest nam cieplej. Oprócz tego, że rozgrzewa, działa również przeciwzapalnie. Ciepłą naturę mają także takie przyprawy takie jak: gałka muszkatołowa, kolendra, bazylia, majeranek, oregano, rozmaryn, tymianek, anyż, kurkuma, kozieradka, liście laurowe, ziele angielskie. Jesienne posiłki powinny być aromatyczne i dobrze doprawione. Nie żałujmy przypraw, bo oprócz tego, że chronią nas przed przemarznięciem, korzystnie wpływają też na procesy trawienne, dzięki temu, że poprawiając strawność ciężkostrawnych potraw.

Warzywa

Warzywa takie jak czosnek, cebula, papryka, szczypior i por pobudzają krążenie, a co za tym idzie organizm lepiej utrzymuje i równomiernie rozkłada ciepło. Dodatkowo spożywanie tych warzyw wzmocni układ odpornościowy i uchroni nas przed infekcjami i przeziębieniem.

Zupy

W okresie jesienno-zimowym należy pamiętać o zupach, które ogrzeją nasz organizm od środka, ale także dostarczą witamin, dzięki którym będziemy bardziej odporni i mniej podatni na choroby. Rozgrzewające zupy to doskonały pomysł na jesienny posiłek. Dodatkowo, aby wzmocnić efekt rozgrzewający możemy zupę doprawić rozgrzewającymi przyprawami. Nie bez powodu gdy tylko pojawiały się pierwsze symptomy przeziębienia, babcie zabierały się za gotowanie rosołu.

Witamina C

Badania naukowe dowodzą, że witamina C jest substancją termogenną, która może przyśpieszyć metabolizm. Działanie witaminy C polega na poprawieniu krążenia krwi, a co za tym idzie podwyższeniu temperatury ciała.

Odpowiednia dieta pomoże nam przetrwać jesienny sezon bez przeziębień i w dobrej kondycji. Należy wiedzieć, że termogeneza jest cechą indywidualną i zależy m.in. od uwarunkowań genetycznych, wieku, masy ciała i ogólnego stylu życia. Jednak istnieją sposoby, aby ją polepszyć. Najlepsze sposoby to regularne uprawianie sportu i stosowanie odpowiedniej diety, a także włączenie do niej dodatków rozgrzewających.

Produkty, które posiadają zdolność polepszenia termogenezy, w naturalny sposób podnoszą temperaturę ciała. Osoby, które marzną jesienią i zimą powinny umiejętnie komponować codzienne posiłki i uwzględniać w jadłospisie składniki, które pozytywnie oddziałują na termogenezę.

 

  1. Cendrowska, M., Olber, S., & Weiner, J. (2022). GORĄCE ROŚLINY. Wszechświat, 123(4-6).
  2. Pycia, K., Kaszuba, J., & Jaworska-Tomczyk, K. (2019). Substancje biologicznie aktywne pomocne w redukcji masy ciała. Laboratorium-Przegląd Ogólnopolski.
  3. Sosnowski, P., Mikrut, K., & Krauss, H. (2015). Hipotermia-mechanizm działania i patofizjologiczne zmiany w organizmie człowieka. Advances in Hygiene & Experimental Medicine/Postepy Higieny i Medycyny Doswiadczalnej, 69.

Źródło: Blog SGGW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles