Czy wiemy tak naprawdę, jakie właściwości posiada cynamon? Niektórzy uwielbiają przyprawiać nim swoje dania, inni traktują go nieco po macoszemu.
Trochę Historii
Cynamon to popularna przyprawa kuchenna otrzymywana z wysuszonej kory cynamonowca. Występuje w dwóch postaciach, utarty na proszek lub w niewielkich, zwiniętych w rulonik kawałkach, ma kolor rdzawy i dzięki zawartemu w niej olejkowi cynamonowemu charakterystyczny słodkawo-korzenny, lekko piekący smak i silny aromat. Cynamon znany jest od czasów starożytnych i był używany w Starożytnym Egipcie w procesie mumifikacji. Wzmianki o nim można znaleźć w Piśmie świętym, w dziełach Herodota, lekarzy arabsko-muzułmańskich i innych autorów epoki klasycznej. W czasach historycznych cynamon był wykorzystywany jako:
- środek pobudzający krążenie i zwiększający przyswajalność innych substancji,
- środek utrzymujący higienę jamy ustnej,
- środek niwelujący problemy trawienne,
- środek pozwalający zwalczać bóle mięśniowe i menstruacyjne.
- stanowił ratunek dla przeziębionych.
A co wiemy dzisiaj
Dietetycy jak najbardziej zalecają jego spożywanie, bowiem jest to świetne źródło błonnika, wapnia oraz żelaza. Wiemy także, że cynamon:
- Wykazuje silne działanie dezynfekujące.
- Ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne oraz hamuje wzrost chorobotwórczych pleśni i drożdżaków.
- Ma właściwości przeciwzapalne.
- Olejek eteryczny pozyskiwany z cynamonu ma właściwości wzmagające apetyt.
- Poprawia dopływ krwi do mózgu, jak i ukrwienie wszystkich pozostałych narządów organizmu. Co przekłada się na rozjaśnienie umysłu, lepszą pamięć, poprawioną koncentrację.
- Jest afrodyzjakiem, który głównie wpływa na płeć żeńską.
- Przyspiesza przemianę materii, poprawia proces trawienia, reguluje pracę nerek. Co sprzyja oczyszczeniu organizmu i zrzuceniu kilogramów masy ciała.
- Wykazuje działanie antyoksydacyjne (pomaga zwalczać wolne rodniki w organizmie, opóźnia proces starzenia).
- Wspomaga trawienie, rozgrzewa.
- Może obniżyć poziom cukru we krwi (poprawia zdolność przetwarzania glukozy i insuliny).
- Obniża poziom cholesterolu we krwi (trzeba spożywać pół łyżeczki dziennie cynamonu).
- Wspomaga krzepnięcie krwi.
Warto wspomnieć również o olejku cynamonowym, który słynie ze swych właściwości bakteriobójczych, przeciwzapalnych oraz antyseptycznych, jest niezwykle skuteczny w walce z uporczywym trądzikiem. Rzecz jasna z jego spożywaniem nie należy także przesadzać, ale w umiarkowanych ilościach stosujmy go bez wahania –przecież poza wszystkimi wymienionymi zaletami jest po prostu pyszny i wzbogaca smak niejednej słodkiej i wytrawnej potrawy!