A to feler, czyli seler i jego prozdrowotne właściwości

Jedni szczerze go kochają i często używają w swojej kuchni, inni zaś nie mają na niego pomysłu i spożywają go szalenie rzadko. Seler, bo o nim tu mowa, jest w naszym kraju warzywem zdecydowanie niedocenionym. Owszem, wrzuca się go do wywaru podczas przygotowywania zupy, kroi się go do klasycznej sałatki jarzynowej – ale poza tym raczej rzadko pojawia się na naszych stołach. To jednak spory błąd, gdyż śmiało może być zaliczany do grona najzdrowszych warzyw! Uprawiany jest od ponad 2000 lat. W starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie stosowana w celach rytualnych i pogrzebowych. W Polsce w stanie dzikim tylko na wyspie Uznam.

Co zawiera seler

Bulwa selera to tylko 7 kalorii w 100 gramach, nać zaś – jedynie 5. Trzeba przyznać, że ten składnik praktycznie nie dostarcza naszemu organizmowi kalorii, można więc spożywać go bez obaw. Znaleziono w nim ponad osiemdziesiąt (!) dobroczynnie działających na człowieka składników. Witaminy A, C oraz E to dopiero początek owej listy (warto jednak wiedzieć, że witaminy C jest w selerze znacznie więcej niż w cytrusach). Działające przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie flawonoidy, a prócz tego bardzo duże ilości fosforu, cynk, potas oraz magnez – tego wszystkiego w selerze nie brakuje.

Właściwości prozdrowotne selera

Poza tym warzywo to oczyszcza organizm z toksyn, pomaga nawet w walce ze stresem, uspokaja, działa przeciwbólowo oraz moczopędnie. Powinni sięgać po selery także ci, którzy mają problemy z chorobami płuc oraz górnych dróg oddechowych. Ponadto seler surowy stosowany wewnętrznie działa wzmacniająco, rozwalniająco, wzbogaca organizm w składniki mineralne, leczy kolki żołądkowe, wzdęcia, łagodzi sklerozę, przy schorzeniach pęcherza moczowego łagodzi wydzielanie moczu, łagodzi nieprawidłowości miesiączkowania, działa przeciwszkorbutowo, leczy reumatyzm, otyłość, poprawia przemianę materii, działa odmładzająco, wzbogaca pracę nerek, wątroby, działa korzystnie na dolegliwości sercowe, jest dobrze tolerowany przez cukrzyków oraz działa korzystnie na nieżyt oskrzeli.

Długo jeszcze można byłoby wymieniać…Ale lepiej pójść po kilka selerów i przygotować sobie z nich smaczne potrawy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles