Brak ruchu u dzieci napawa niepokojem. Jak odwrócić trend?

Aktywne i przebywające na świeżym powietrzu dzieci chorują mniej – wynika z opublikowanego w 2023 roku badania naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Niestety dane dotyczące aktywności fizycznej najmłodszych w Polsce są alarmujące – już co dziesiąty uczeń 2. klasy szkoły podstawowej nie uprawia sportu – wskazuje badanie zlecone przez Rzecznika Praw Dziecka w 2022 r. Nie napawa optymizmem również fakt, że statystyka ta nie ulega wielkim zmianom z wiekiem. Co zrobić, aby już od najmłodszych lat nauczyć podopiecznych czerpania radości z aktywności i przebywania na świeżym powietrzu?

Sport to zdrowie

Niewielki odsetek dzieci i młodzieży aktywnych fizycznie oraz wysoki poziom ich zmęczenia i brak energii życiowej budzą niepokój. Niewystarczająca ilość ruchu u małoletnich może powodować nie tylko wady postawy czy ograniczoną motorykę, ale także wpływać na zmęczenie fizyczne i umysłowe. Co więcej, globalnie rośnie także odsetek młodych osób cierpiących na nadwagę. Według danych WHO problem otyłości i nadwagi dotyczy już 10% dzieci i młodzieży na świecie.

Braku zainteresowania sportem możemy doszukiwać się między innymi w fascynacji technologią. Według danych Digital Care z 2022 roku już ponad 44% dzieci w Polsce korzysta z telefonu do 3 godzin dziennie, a kolejne 40% – od 3 godzin w górę.

Na szczęście świadomość rodziców i opiekunów w zakresie ograniczania wykorzystania sprzętów multimedialnych emitujących liczne bodźce oraz potrzeba obcowania młodocianych z naturą stale rośnie. Na popularności zyskują takie rozwiązania jak zielone szkoły czy leśne przedszkola wywodzące się ze Skandynawii, polegające na organizacji całodniowej aktywność dla dzieci na łonie natury, np. w lesie – wskazuje Katarzyna Spieszko, Marketing Manager, MGA Entertainment Poland.

Wdrożenie tego typu rozwijającej rozrywki dla najmłodszych to nic trudnego także w domowych warunkach, np. w ogrodzie lub na balkonie. Odpowiednio zaprojektowany – z myślą o rozwoju motoryki, sprawności fizycznej i wyobraźni plac zabaw, może posłużyć dziecku przez lata.

Rozwój poprzez zabawę

Sprawność ruchową, umiejętności wspinania, czołgania się i dużą dozę innych aktywności oraz frajdy sprawią dzieciom wielofunkcyjne sprzęty jak np. małpie gaje. Posiadają one m.in. drabinki, zjeżdżalnie czy tunele, które mogą być wykorzystywane łącznie lub wybiórczo – w zależności od wielkości przydomowego placu zabaw. Takie atrakcje fantastycznie wpływają na poprawę gibkości, sprawności, koordynacji ruchowej, a także na testowanie własnych możliwości i ograniczeń przez dzieci.

Warto wiedzieć, że domowe place zabaw to nie tylko atrakcje ruchowe, ale również kształtowanie umiejętności manualnych. Ile frajdy daje bowiem dzieciom piaskownica! W oczach malucha to istny plac budowy. Na rynku można znaleźć rozwiązania, które łączą zabawę z piaskiem i wodą, co daje jeszcze więcej radości, możliwości i aktywacji zmysłów. Pod zabawą ukrywa się rozwój motoryki małej, czyli pracy rączek malucha i rozbudowy ich sprawności. Aktywności jak np. rysowanie na piasku, przesiewanie go, usypywanie kształtów czy w końcu lepienie babek stymulują rozwój, a ponadto kształtują kreatywność.

Pozostając przy pobudzaniu kreatywności – planując przydomowy plac zabaw – nie można zapomnieć o dziecięcym domku. To prawdziwa uczta dla wyobraźni. Nic tak wspaniale nie kształtuje kreatywności, jak odgrywanie ról. Produkty tego typu dostępne na rynku, bardzo często są wielozadaniowe i “rosną” razem z dzieckiem. Przykładem może być Domek Miejski Little Tikes, który poza klasycznym zastosowaniem, potrafi zmienić się w ściankę z obręczą do koszykówki oraz bramkę do piłki nożnej, dzięki czemu, zgodnie z informacją producenta, nadaje się dla dzieci od 18 miesięcy do 5 lat.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wiedząc już, w jaki sposób chcemy zaaranżować przydomową przestrzeń, by nie tylko zapewnić dziecku zabawę, ale i odpowiedni rozwój, staniemy przed dylematem – na co zwrócić uwagę przy samym zakupie sprzętów.

Zastanawiając się nad materiałem, należy przede wszystkim myśleć o bezpieczeństwie dziecka, ale również o trwałości i odporności na zmienne warunki pogodowe, na które sprzęty ogrodowe lub balkonowe są wystawiane. Obserwujemy, że Little Tikes od MGAE, są przekazywane między dziećmi z pokolenia na pokolenie, co świadczy o bardzo wysokiej trwałości i jakości. Potwierdzeniem tego jest również wyróżnienie Konsumenckiego Lidera Jakości 2023 w kategorii zabawek ogrodowych dla dzieci – mówi Katarzyna Spieszko, Marketing Manager, MGA Entertainment Poland. Nasze piaskownice, zjeżdżalnie, dziecięce kosiarki, autka czy małpie gaje poleca aż 92% rodziców, którzy zdecydowali na ich zakup – dodaje.

Z pomocą przychodzą również przepisy m.in. najnowsza Dyrektywa UE w sprawie bezpieczeństwa zabawek. Jednak nie zwalnia to opiekunów od sprawdzenia, czy wybrany przedmiot posiada odpowiednie oznaczenia oraz jest starannie wykonany.

Źródło: Newseria

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród