Aplikacje mobilne do liczenia kalorii

Podejmując decyzję o odchudzaniu lub po prostu zdrowym żywieniu opartym o właściwe dla nas zapotrzebowanie kaloryczne przyda się nam wsparcie w postaci aplikacji mobilnej.

Aplikacje mobilne
Aplikacja mobilne

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że zawsze będziemy mieć ją przy sobie w telefonie czy tablecie, dzięki czemu mamy możliwość dodania absolutnie każdego posiłku oraz produktu spożywczego, jaki zjemy w przeciągu całego dnia. To znacznie bardziej wygodne niż zapisywanie wszystkiego w zeszycie, poszukiwanie wartości kalorycznych w sieci czy uzupełnianie tabelek w Excelu.

Jednak aby aplikacja służyła nam bez zarzutu, musi koniecznie spełniać kilka wymagań.

Należą do nich np.:

  • obsługa w języku polskim,
  • dostępność na dwóch najpopularniejszych platformach mobilnych Android i iOS,
  • duża baza produktów spożywczych oraz dań, z których możemy z powodzeniem wybrać, to co nas interesuje,
  • możliwość zapisania aktywności fizycznej,
  • czytelny komunikat ile kalorii już dzisiaj spożyliśmy – oprócz funkcji czysto informacyjnej ma to także znacznie motywujące,
  • intuicyjna obsługa i ciekawy design – nikt nie ma czasu na naukę obsługi aplikacji, nikt także nie lubi korzystać z programów, które są zwyczajnie brzydkie.

Znalezienie wartościowych aplikacji, które spełniają powyższe wymagania, zajęło trochę czasu, ale warto było. Przedstawiamy poniżej dwie naszym zdaniem najlepsze.

Aplikacje mobilne
Aplikacje mobilne

FatSecret

Jest to w pełni intuicyjna aplikacja dla osób, które na co dzień łączą odpowiedni sposób odżywiania z regularnymi ćwiczeniami. Co ciekawe i bardzo wygodne pozwala na sprawdzenie ilości kalorii nie tylko poprzez wyszukanie produktu w bazie, ale daje możliwość zeskanowania jego kodu kreskowego. Jednak na tę chwilę w bazie kodów jest dość mało produktów. Zapewne ta funkcja będzie poszerzana, bo naprawdę ułatwia życie.

W FatSecret możemy ustalić sobie cel oraz okres odchudzania. Na głównym ekranie widzimy zarówno informację o ilości spożytych kalorii, jak i o tym ile z nich spaliliśmy poprzez dodane aktywności. Możemy także zobaczyć ile i jakich wartości odżywczych dostarczyliśmy sobie z pożywieniem w różnych okresach. Taki raport możemy przesłać sobie na adres e-mail w formacie pdf.

Fitatu

Także w tej aplikacji możemy ustalić sobie cele i monitorować je. Jednak nie sposób pozbyć się wrażenia, że jest ona skierowana bardziej do osób, których celem jest osiągnięcie stanu idealnie zbilansowanej diety. Można to wywnioskować z dużej ilości różnorodnych funkcji, które pomagają nam w sprawdzeniu jaką wartość odżywczą mają poszczególne produkty spożywcze. Możemy między innymi zobaczyć ile tłuszczów, białek, witamin, minerałów i węglowodanów zjedliśmy.

Na uwagę zasługuje obszerna baza przepisów, które są dołączone do poszczególnych dań na liście wyboru. Co ciekawe można także dodać swój własny przepis. Niestety aplikacja ma jeden naprawdę spory minus – nie ma możliwości odejmowania kalorii spożytkowanych na wykonywanie poszczególnych czynności czy ćwiczenia. Być może dostawca tego oprogramowania w przyszłości doda taką funkcję bo naprawdę byłoby to wskazane.

Artykuł został przygotowany przez firmę Eatzone, dostawcę cateringu dietetycznego z Warszawy.

Tekst i fot.: Eatzone
Redakcja GP

 

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród