5 przykazań turysty, czyli jak przygotować się do wycieczki górskiej?

Choć górska natura przyciąga urokiem, słynie też z gwałtowności i niebezpieczeństwa. Nagła zmiana pogody, czy trudny do przejścia szlak, mogą przysporzyć problemów nawet doświadczonym turystom. Z tych względów o własne bezpieczeństwo, musimy zadbać sami. Wystarczy zapamiętać 5 przykazań turysty.

1. Dobrze przygotuj się do wycieczki

Przed wyprawą, należy szczegółowo zaplanować trasę, korzystając przy tym z map. Dobrze wiedzieć, że wbrew powszechnemu twierdzeniu, kolor szlaku ma się nijak do jego trudności. Kolory czerwony i niebieski przyjmuje się jako oznaczenie szlaków głównych. Żółty i czarny sygnalizują szlaki łącznikowe, a zielony rozumiany jest jako oznaczenie szlaku doprowadzającego do miejsc charakterystycznych. Niekiedy jednak od tych reguł zdarzają się odstępstwa. Część map od razu informuje jaki czas potrzebny jest do przebycia drogi. Pamiętajmy, by ustalić dokładnie ilość postojów, jak i czas odpoczynku.

Planując wycieczkę w górach, konieczne jest także śledzenie warunków pogodowych na bieżąco. Góry to miejsce, w którym pogoda może zmienić się bardzo szybko. Jeżeli nie jest korzystna, należy tego dnia zrezygnować z wyprawy. Znany i łatwy do przejścia szlak, podczas deszczu może stać się śliski i niebezpieczny. Dlatego też, gdy pogoda zaskoczy nas już na szlaku, nie bójmy się zawrócić. Sprawdźmy także, o której godzinie zachodzi słońce. Schodzenie za dnia jest zdecydowanie łatwiejsze i minimalizuje ryzyko upadku czy zabłądzenia.

mountain-climbers-1591244_640

2. Ubierz się odpowiednio   

Jeżeli chodzi o okrycie wierzchnie, funkcjonuje jedna zasada – „na cebulkę”. Lepiej pod kurtkę założyć koszulkę i rozpinany polar, zamiast jednego grubego swetra.  Bez względu na porę roku, należy pamiętać też o nakryciu głowy i rąk.  Zapasowe rękawiczki i skarpetki powinniśmy mieć także w plecaku.

Najważniejsza w doborze ubrań jest ich funkcjonalność. Tkaniny muszą pozwolić skórze oddychać, jednocześnie nie przepuszczając przy tym wiatru ani deszczu.

Pomimo wysokich temperatur, na wyprawę w góry nie zakładamy sandałów. Obuwie musi mieć grubą podeszwę i zapewniać odpowiednie usztywnienie kostki.

3. Korzystaj z technologii

Naładowany smartfon to niezbędna rzecz w chwili gdy sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót i potrzebna będzie nam pomoc. Najlepiej zapisać sobie numery alarmowe do górskiego pogotowia, żeby w stresowej sytuacji uniknąć dodatkowego szukania. Dobrze też na wszelki wypadek zaopatrzyć się w przenośny bank energii. Należy też wyrabiać w sobie nawyk trzymania baterii w miejscu ciepłym tj. (kieszeń kurtki, kieszeń spodni). Na nic nam bowiem rozładowany powerbank czy bateria.

Świetnym pomysłem jest też wykorzystanie możliwości jakie oferują nam nowoczesne technologie. Dobry przykładem jest darmowa aplikacja „Pomoc w Górach”, opracowana przez firmę Transition Technologies. Aktualnie, aplikację pobrało już 10 tys. użytkowników. Pozwala ona na śledzenie położenia turystów oraz szybkie wezwanie pomocy w sytuacji, gdy dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia.

4. Zabierz prowiant i apteczkę

Choć na szlakach znajdują się schroniska, nigdy nie należy wybierać się na górską wyprawę bez jedzenia i picia w plecaku. Niezbędne produkty to te, które zawierają węglowodany – w chwili odpływu sił, dodadzą niezbędnej energii. Na ciepłą herbatę w termosie i wodę mineralną, też musi znaleźć się miejsce. Odpowiednie nawodnienie jest kwestią kluczową przy wysiłku fizycznym, a ciepły napój ogrzeje w chłodny dzień.

Dobrze jest mieć przy sobie plastry z opatrunkiem na drobne skaleczenia, bandaż i chustę trójkątną.

5. Powiedz innym

Kiedy planujemy wycieczkę górską, nie róbmy tego w tajemnicy. O planach poinformujmy zaufaną osobę, która w razie potrzeby zawiadomi odpowiednie służby.

Pamiętając o tych kilku prostych zasadach, podczas górskiej wyprawy, zapewnimy bezpieczeństwo sobie i innym.

Źródło: Newseria.pl
Redakcja GP, fot.: pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Related Articles