Cukrzyca cichy zabójca

Cukrzyca cichy zabójca – nieleczona lub niekontrolowana może prowadzić do rozwoju ciężkich powikłań. Na cukrzycę może zachorować każdy, w każdym wieku. W Polsce mamy jeden z najwyższych na świecie rocznych wzrostów zachorowań na cukrzycę typu 1, na poziomie 5-8%.

Zdecydowanie częściej występuje jednak cukrzyca typu 2, która stanowi ponad 80% wszystkich przypadków i pojawia się zwykle w wieku średnim i starszym. Towarzyszy  także otyłości i niezdrowemu trybowi życia. Ten typ cukrzycy skraca życie średnio o 6-10 lat. Wg. prognoz ekspertów, w ciągu najbliższych 10 lat przewiduje się w Polsce wzrost zachorowań na cukrzycę obu typów aż o 20%.

Zdaniem Eksperta

Obecnie na cukrzycę cierpi w naszym kraju prawie 3 miliony Polaków, z czego 1 milion nie jest tego świadomy. Jest to o tyle niepokojące, że nieleczona cukrzyca grozi wieloma poważnymi powikłaniami. Wynikają one z uszkodzenia naczyń krwionośnych, które prowadzą do przyspieszonego rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego, tj. zawału serca, choroby niedokrwiennej serca, czy udaru mózgu – mówi dr hab. n. med. prof. UJ Tomasz Klupa, Kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych w Katedrze i Klinice Chorób Metabolicznych w Krakowie, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, konsultant wojewódzki ds. cukrzycy.

Nieleczona cukrzyca, a w związku z tym przewlekle podwyższony poziom glukozy może doprowadzić do upośledzonego funkcjonowania oraz trwałego uszkodzenia lub też niewydolności  serca oraz naczyń krwionośnych a także oczu, nerek, nerwów. Jednym z najważniejszych elementów pozwalających chorym na cukrzycą utrzymanie „równowagi glikemicznej” jest częsta samokontrola.

Pomiar cukru
Pomiar cukru

Pomiar cukru

Obecnie standardowym sposobem monitorowania poziomu cukru jest pomiar z krwi  poprzez nakłucie opuszki palca. Następnie naniesimye krople krwi na pasek testowy,  i odczytujemy poziomu cukru na glukometrze. Wiąże się to jednak z wielokrotnym nakłuwaniem palców każdego dnia, z bólem, zrostami, czy nawet brakiem czucia w opuszkach palców. W wielu sytuacjach taki pomiar jest także trudny do wykonania .

Niestety , zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, występuje niechęć do wykonywania regularnych pomiarów, wynika to z dyskomfortu i bólu związanego z nakłuwaniem palców.

Bezpieczeństwo i komfort życia pacjentów z cukrzycą może podnieść nowy system monitorowania glikemii FreeStyle Libre. Urządzenie składa się z 2 części: małego sensora nanoszonego na tylną część ramienia oraz czytnika. Umożliwia on pomiar stężenia glukozy w 1 sekundę, bezboleśnie, bez konieczności nakłuwania palców.1 Wystarczy zbliżyć czytnik do sensora, nawet przez ubranie. Sensor FreeStyle Libre automatycznie mierzy poziom cukru co minutę.

Jak mierzymy?

Po zeskanowaniu, na czytniku wyświetla się aktualny poziom glikemii, strzałka trendu oraz wykres z ostatnich 8 godzin (z zapisów automatycznych co 15 minut). FreeStyle Libre jest wodoodporny i może być noszony podczas kąpieli w wannie, pod prysznicem, podczas pływania i wszelkich aktywności sportowych.  Z urządzenia mogą korzystać dorośli i dzieci od 4 roku życia (pod nadzorem osoby dorosłej).

System ten jest również nieodzowną pomocą dla lekarza prowadzącego pacjenta z cukrzycą, ponieważ dzięki FreeStyle Libre ma on dostęp do pełnego obrazu glikemii. Pozwala to z udziałem pacjenta lub jego opiekunów (w przypadku małych dzieci) na ewentualne modyfikacje i zmiany w procesie leczenia. Nowy system jest przełomem w leczeniu i monitorowaniu cukrzycy, jego zalety szczególnie doceniają pacjenci chorujący już od wielu lat. Wiedzą oni, że cukrzyca wpływa na wiele aspektów ich życia.Zaczyna się od codziennej aktywności i diety, a kończy na regularnych pomiarach cukru, wizytach kontrolnych u lekarza i przyjmowaniu insuliny.

Źródło: Newseria.pl
Redakcja GP, fot.: pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles