Zamień słodzone płatki śniadaniowe na naturalne!

Płatki słodzone wypełnione są cukrem i syropem glukozowo – fruktozowym (który, jak wiadomo, odpowiedzialny jest za odkładanie się w naszym organizmie kalorii w formie tłuszczu), z szeregiem barwników, substancjami wzbogacającymi smak, solą i olejem palmowym…

Płatki owsiane
Płatki owsiane

Prawda jest taka, że miodowe, czekoladowe czy innego typu kupowane w kolorowych pudełkach powinny zdecydowanie być określane mianem słodyczy (i to o bardzo kiepskim składzie) niż posiłku porannego. Poza wszystkim są też dość drogie, a nie dostarczają naszemu organizmowi niemalże żadnych składników odżywczych.

Tanie, zdrowe, naturalne!

Zamieńmy je zatem na płatki naturalne – owsiane, ryżowe, żytnie czy inne!

Na przykład owsiane produkowane są z owsa zwyczajnego. Zawierają ok. 68% węglowodanów, 13% białka, 7% tłuszczy (w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych), oraz 10% błonnika.

Rodzaje płatków

Obecnie produkowane są trzy klasy płatków:

  •  zwykłe – poddane najmniejszej obróbce hydrotermicznej, do przygotowania posiłku konieczne jest ich gotowanie;
  • owsiane górskie – o większym stopniu przetworzenia, w celu przygotowania do spożycia wystarczy je zagotować;
  •  owsiane błyskawiczne – gotowe do spożycia na zimno, odznaczają się niższą wilgotnością (poniżej 10%).

Wyróżnia się także płatki owsiane witaminizowane. Są one produkowane ze słodowanego ziarna owsa. W wyniku tego zabiegu wytwarza się nawet do 40 mg witaminy C na 100g płatków. Jednak ich produkcja jest niewielka ze względu na możliwość rozwoju pleśni w czasie słodowania, a co za tym idzie konieczność zachowania bardzo dużej czystości linii technologicznej.

Płatki owsiane
Płatki owsiane

Najczęściej za półkilogramowe opakowanie zapłacimy około 2 złotych, a jednocześnie zapewnimy sobie pełnowartościowy i zdrowy posiłek. Możemy zjadać je z mlekiem, jogurtem bądź na wodzie. Jeśli zaś chodzi o dodatki, wybór jest ogromny: miód, bakalie, orzechy, świeże i suszone owoce, masło orzechowe. Po takim posiłku długo nie jest się głodnym, dostarcza on witamin i minerałów mających świetny wpływ na nasz organizm. Koniec zatem ze słodkimi płatkami śniadaniowymi, owsianka górą!

Grey, fot.: pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles