Czy praca w ogrodzie może być doskonałym „resetem” po pracy?

Przychodząc po całym tygodniu pracy do domu, często marzymy o tym, aby móc się odpowiednio zrelaksować i zapomnieć o bieżących problemach. Jednym z najlepszych rozwiązań na pełne odstresowanie, jest przydomowy ogród. Pielęgnacja roślin oraz trawnika, sadzenie nowych drzew i krzewów, mogą okazać się znakomitą odskocznią od codzienności.

Prawie jedna piąta Polaków nie ma w dniu powszednim czasu wolnego – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w całej Unii Europejskiej. Dlatego bardzo istotne jest, aby po tygodniu spędzonym w pracy mieć swoje miejsce, w którym możemy się zrelaksować i naładować „baterie”. Takim miejscem z pewnością może być przydomowy ogród. Skupienie umysłu na wykonywaniu prac ogrodowych, pozwala zapomnieć o skomplikowanych problemach. Podpowiadamy w jaki sposób połączyć przyjemne z pożytecznym i odpocząć przy pracach ogrodowych.

Sprawdzić stan ogrodu Na początek warto zabrać się za porządki usuwając chwasty, czy przekwitłe kwiaty. Lipiec i sierpień, to w ogrodzie właśnie walka z zachwaszczeniem. Warto wyeliminować chwasty w ten sposób, aby nie stanowiły konkurencji dla cenniejszych roślin. Do ich usunięcia możemy użyć herbicydy lub mniej inwazyjnie, zastosować pielenie, czyli samodzielne oczyszczanie, przy pomocy prostych narzędzi. Być może, będzie to również dobry moment, aby zaplanować na jesień małe „rewolucje” ogrodowe, które poskutkują przesadzeniem roślin w inne miejsce?

Przygotowanie i pielęgnacja trawnika

Trawnik to jeden z najważniejszych, a w wielu przypadkach jedyny element ogrodu. Jednym z ważniejszych okresów w roku przy jego pielęgnacji jest wiosna. W tym okresie darń oderwaną od podłoża, pleśń śniegową czy kretowisko, powinniśmy usunąć za pomocą grabi i małej przyczepki. Istotny jest również okres letni, który wymaga systematycznego grabienia trawnika i oczyszczania go z resztek roślinnych. Dzięki temu uzyskamy lepszą regenerację, ponieważ ułatwimy przenikanie wody. Pamiętajmy również o tym, aby trawę kosić regularnie, dzięki czemu pobudzimy ją do intensywnego wzrostu. Co ważne, tutaj z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie.

Podlewanie roślin i trawnika

Woda jest dla roślin i trawnika niezbędnym czynnikiem, który pozwala im się prawidłowo rozwijać. W przypadku roślin najlepiej podlewać je wczesnym rankiem lub wieczorem. Dzięki porannemu dostarczeniu wody, rośliny zdążą przygotować się na cieplejsze temperatury w ciągu dnia. Natomiast podlewanie wieczorem, przed zachodem słońca, sprawi, że rośliny po całym dniu spragnione wody, otrzymają ukojenie. Istotne jest, aby roślin nie podlewać za często ani za mało. Należy znaleźć złoty środek. Lepiej robić to rzadko, ale obficie, dzięki temu woda przesiąknie do większych warstw gleby.

W okresie letnim zaleca się podlewanie trawnika z samego rana, ewentualnie zaraz po zmierzchu. Unikajmy podlewania podczas najmocniejszego nasłonecznienia, ponieważ może to prowadzić do poparzenia źdźbła trawy.

A po wykonaniu wszystkich prac, czas na…grillowanie

Ciepłe powietrze, weekend, słoneczna pogoda to świetny czas na to, aby wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi zabrać się za grillowanie. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze miejsca na grill w ogrodzie? Pamiętajmy, aby był umiejscowiony w miarę bezpiecznej odległości od sąsiadów. Wydobywający się dym lub głośne rozmowy przy biesiadowaniu niekoniecznie muszą się im podobać. Ciekawym rozwiązaniem może być odizolowanie go za pomocą wysokich roślin lub żywopłotu. Jeżeli nie mamy murowanego grilla, to przy zakupie przenośnego powinniśmy zwrócić uwagę na jego wielkość, w zależności od liczebności naszej rodziny oraz jakość materiału, szczególnie jeżeli przez większość czasu będzie on stał na dworze. Jeżeli już wszystko będziemy mieli gotowe, czas zrobić zakupy spożywcze i rozpocząć weekendowy relaks.

Źródło: Newseria.pl
Grey, fot.: pixabay

Related Articles