Ukwiał może pomóc w walce z chorobą Alzheimera

Peptyd wytwarzany przez ukwiała wspaniałego (Heteractis magnifica) może spowalniać proces zapalny oraz uszkadzanie neuronów w chorobie Alzheimera – informuje strona Far Eastern Federal University.

Peptydy to „krótsze” od białek związki chemiczne, które składają się z aminokwasów. Dzięki wysokiej aktywności fizjologicznej niektóre z nich mogą regulować różne procesy biologiczne.

Spowalniają stany zapalne

Jak wykazały badania peptydy wytwarzane przez zamieszkującego tropikalne wody oceanów ukwiała Heteractis magnifica mają właściwości neuroprotekcyjne – spowalniają proces zapalny oraz ograniczają uszkodzenia neuronów prowadzące do rozwoju nadal nieuleczalnej choroby Alzheimera. Badania przeprowadzili naukowcy z rosyjskiego instytutu Federal State Budget Scientific Institution G.B. Elyakov Pacific Institute of Bioorganic Chemistry oraz Far Eastern Federal University we Władywostoku a także belgijskiego Katholieke Universiteit Leuven.

ukwiał, rafa

Peptyd HMIQ3c1 badano w laboratorium na komórkach neuroblastoma myszy. Okazało się, że zmniejsza on poziom aktywnych form tlenu, które powodują uszkodzenia komórek. Badany peptyd to inhibitor proteaz, enzymów niszczących białka, które odgrywają ważną rolę w procesie zapalnym, a zatem znajdują się wśród najbardziej pożądanych celów nowych leków przeciwzapalnych.

Inhibitory proteazy znaleziono w organizmach wielu morskich bezkręgowców i ssaków. Inhibitory typu Kunitza są niezwykle interesujące dla naukowców, ponieważ nie tylko mogą blokować destrukcyjne enzymy, ale także reagować z różnymi receptorami i kanałami jonowymi. Są w stanie wpływać na kilka celów terapeutycznych jednocześnie i reagować w zależności od okoliczności.

Ukwiały są bogatym źródłem takich inhibitorów. W swojej poprzedniej pracy naukowcy odkryli już inhibitory proteazy w organizmie innego ukwiała – Heteractis crispa. Peptydy znajdujące się w H. crispa, jak również nowo odkryte peptydy z H. magnifica mają duży potencjał farmakologiczny. Ich struktury są podobne i z reguły mają jedną główną funkcję, ale mogą nabywać nowe funkcje lub zmieniać swoją główną funkcję ze względu na niewielkie różnice strukturalne.

Odpowiednik występującego w czułkach ukwiała Heteractis magnifica peptydu typu Kunitza HMIQ3c1 został zsyntetyzowany przez naukowców z G.A. Belyakov Pacific Institute of Bioorganic Chemistry z pomocą bakterii Escherichia coli. Zsyntetyzowany peptyd należy do nowej grupy peptydów IQ, które otrzymały swoją nazwę od dwóch pierwszych reszt aminokwasowych – izoleucyny (I) i glutaminy (Q).

Niektóre substancje zawarte w ukwiałach działają również przeciwnowotworowo, jednak ich właściwości wymagają jeszcze dodatkowych badań. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki
http://naukawpolsce.pap.pl/

[adrotate group="1"]

Related Articles

Dom i Ogród