Tokaj – wino węgierskie

0
1353

Tokaj to popularne wino węgierskie, które jest znane i cenione w całej Europie. Co warto wiedzieć o tej odmianie wina?

 

Tokaj – najważniejsze informacje

Tokaj stanowi białe wino deserowe, które produkuje się z podsuszonych winogron w Tokaj-Hegyalja. Jest to rejon w północno-wschodnich Węgrzech oraz południowo-wschodniej Słowacji. Dawniej w Polsce nazywano wina tokajskie węgrzynami. Dzieli się ja na dwa główne rodzaje:
– aszú – typ ten jest dosładzany wybranymi podsuszonymi winogronami,
– szamorodni – jest to tokaj uzyskiwany za pomocą moszczu tłoczonego z niesortowanych winogron.
Wino Tokaj powstaje głównie z owoców szczepu furmint, stanowiących tam aż 70% uprawianych winorośli. Inne szczepy to: kabar, hárslevelű, zéta, sárgamuskotály, kövérszőlő.
Tokaj ma ogromne znaczenie dla kultury i tożsamości węgierskiej, o czym świadczy wspomnienie o nim w hymnie narodowym Węgier.
Od 2007 roku wino Tokaj to nazwa wyłącznie autoryzowanych producentów win z regionu Tokaj-Hegyalja, znajdującego się również na Słowacji. Wina słowackie mogą używać tej nazwy wyłącznie wtedy, gdy zostały poddane węgierskiej kontroli jakości .
Smak win tokajskich jest bardzo charakterystyczny. Wynika on ze specyficznego klimatu, który z jednej strony wyróżnia się upalnym latem, zaś z drugiej suchą, mroźną i pełną słońca zimą. Oprócz tego wina tokajskie są przechowywane w niedużych beczkach, a także w starych, chłodnych piwnicach, gdzie wysoka wilgotność i temperatura wywołują powstawanie szlachetnej pleśni.

Rodzaje win tokajskich

Do najważniejszych rodzajów win tokajskich należą:
– tokaje wytrawne: tokaji furmint, tokaji kövérszőlő, , tokaji sárgamuskotály, tokaji hárslevelű,
– Wino Tokaji Aszu Eszencia,
– Wino tokaji szamorodni – wytwarza się je z niesortowanych winogron. W sytuacji, gdy winogrona są bardziej przejrzałe (późne zbiory), w efekcie uzyskiwane jest wino bardziej słodkie – édes. Kiedy winogrona zawierają mniej zborytryzowanych owoców, uzyskiwane jest wówczas mniej słodkie wino – száraz,
– Wino Tokaji Eszencia – stanowi gęstą esencję, wyróżniającą się ogromną ilością cukru. Jest to wino tak słodkie, że da się je spożywać jedynie w niewielkich, umiarkowanych ilościach,
– Tokaji máslás,
– Tokaji fordítás,
– Tokaje Aszu 3,4,5 i 6 puttonów – wina tokaj aszu zaczęły zostać wytwarzane w końcu XVI wieku. Aszu to inaczej suszone. Ich wytwarzanie to bardzo pracochłonny proces. Wyróżnia je wspaniałe bogactwo smaków: orzechów laskowych, czekolady, kawy, galaretki z pigwy, miodu, orzechów włoskich. To wszystko miesza się ze smakiem świeżych owoców.

https://faktoriawin.pl/kolekcja-win/tokaji-furmint-white-semi-sweet/