Recykling i upcykling coraz popularniejsze w branży odzieżowej

0
36

Ekologiczne rozwiązania są stosowane w branży odzieżowej na coraz większą skalę. Rosnącą popularnością w tym sektorze wyróżniają się recykling i upcykling. Nic dziwnego – powtórne wykorzystywanie i przetwarzanie zdobywa sympatię konsumentów przede wszystkim ze względu na pozytywny wpływ na stan planety i świetną jakość wytwarzanych w ten sposób produktów. Na czym dokładnie polegają te zjawiska?

Recykling w branży odzieżowej

Hasło „ciuchy z odzysku” jeszcze kilka lat temu mogłoby wywołać niezbyt pozytywne skojarzenia, jednak w miarę upływu czasu ten stan diametralnie się zmienił. Aktualnie recykling święci triumfy, a idea wykorzystywania rozmaitych surowców do produkcji ubrań cieszy się coraz większą popularnością. W wyniku tego działania producenci mogą m.in. pozyskiwać włókna lub inne wartościowe elementy i stworzyć z nich zupełnie nowe części garderoby. Szacuje się, że tylko 3% zużytej odzieży, która nie nadaje się już do użytku, zostaje przeznaczone na odzyskanie energii cieplnej, pełniąc funkcję paliwa alternatywnego. Jak zatem recykling tekstyliów wygląda w praktyce?

 • Ekologiczne rozwiązania w duchu recyklingu stosuje wiele firm odzieżowych. Jedną z nich jest https://www.lppsa.com, polskie przedsiębiorstwo rodzinne z Pomorza. Wspomniany producent odzieży umieścił specjalne pojemniki w wybranych salonach Reserved. Można w nich zostawić niepotrzebne już ubrania, wspomóc osoby potrzebujące i jedocześnie przyczynić się do poprawy stanu środowiska.
 • Działania recyklingowe w branży modowej to również nowatorskie materiały, powstające z pozornie niepotrzebnych już surowców – z przetworzonych butelek PET można wyprodukować materiał rPET, będący rodzajem poliestru. Taka tkanina z powodzeniem może być wykorzystywana do tworzenia ciepłych elementów garderoby, takich jak polary lub jesienne i zimowe kurtki.
 • Odpady tekstylne zyskujące drugie życie świetnie sprawdzają się także poza branżą modową. Odzyskana bawełna może odgrywać rolę komponentu w produkcji wysokiej jakości papieru, a tkana i dziergana wełna zostanie prawdopodobnie wykorzystana jako izolacja samochodowa lub wypełniacz siedzeń.

Upcykling w sektorze modowym

Choć o upcyklingu mówi się nieco mniej niż o recyklingu, to zaczyna on odgrywać w branży odzieżowej coraz większą rolę. Po raz pierwszy powiedzieli o nim William McDonough i Michael Braungart, którzy zapragnęli przetwarzać pozornie bezużyteczne już rzeczy i przedmioty tak, aby zyskały nowe życie i mogły spełniać swoje zadanie jak najlepiej. Filozofia tekstylnego upcyklingu polega więc na łączeniu pozornie niepotrzebnych tkanin i materiałów, tworząc tym samym nową, funkcjonalną część garderoby. Na tej płaszczyźnie w branży odzieżowej doskonale odnajdują się mniejsze firmy, lokalne startupy i projektanci ubrań prowadzący showroomy. Kto z powodzeniem korzysta z tej techniki?

 • O tym, że powstałe w ten sposób projekty mogą zachwycać, przekonują liczne przedsięwzięcia modowe. Jednym z nich jest m.in. kolekcja ADAPTACJA, którą w 2016 roku, we współpracy ze spółkami Grupy VIVE, stworzył Mariusz Przybylski. Owocem tej kampanii były natomiast casualowe torby wykonane w całości z konfekcyjnych pozostałości. Szacuje się, że takie rozwiązanie pozwoliło na zaoszczędzenie 2600 litrów wody (tylko w przypadku jednej torby).
 • Z kolei flagowym produktem w sklepie Trashki, którego założycielami są Magda Olejarczyk i Łukasz Porębski, są torby i akcesoria szyte z banerów reklamowych.
 • W dziedzinie upcyklingu doskonale radzi się także Katarzyna Kruszenko, zajmująca się wyrobem bransoletek z pozostałości i ścinków z polskich szwalni.
 • Firma Trykot szyje m.in. torby i plecaki z takich tkanin jak wojskowe nosze czy unikatowe worki po kawie.

Recykling i upcykling – jaki mają wpływ na środowisko?

Zarówno recykling, jak i upcykling w branży modowej jest bez wątpienia niezwykle potrzebny. Przetwarzanie lub ponowne używanie tekstyliów ma pozytywny wpływ na stan środowiska i planety. Takie działania umożliwiają m.in.:

 • Ograniczenie ilości odpadów tekstylnych, a co za tym idzie – utrzymywanie korzystnej gospodarki w tzw. obiegu zamkniętym minimalizującej produkcję odpadów.
 • Zmniejszenie emisji szkodliwego dwutlenku węgla, co przyczynia się m.in. do poprawy stanu powietrza.
 • Pomoc i wsparcie osób potrzebujących poprzez przekazywanie niezbędnych części garderoby fundacjom i stowarzyszeniom.
 • Zwiększenie świadomości na temat ekologicznej mody – konsumenci widzący, że wykonane w duchu recyklingu i upcyklingu ubrania są tak samo dobre, jak te, które powstały w tradycyjny sposób, dużo chętniej będą się w nie zaopatrywać.

***

Jak widać, recykling i upcykling w branży odzieżowej stają się coraz bardziej rozpoznawalne. Według raportów, odpady teksylne stanowią około 3,9% produkowanych śmieci. Wiele z nich wyrzucanych jest nie tylko ze względu na zużycie, ale również zmianę preferencji modowych czy nieodpowiedni rozmiar. W tego typu pozostałościach niezaprzeczalnie tkwi potencjał, który warto wykorzystywać.