Substancje chemiczne stosowane w materacach

Materac wolny od chemikaliów jest niezwykle ważny dla zdrowia każdego z nas. Dorosły człowieka przeciętnie spędza w łóżku około jednej trzeciej swojego życia. U dzieci ten czas jest jeszcze dłuższy. Niestety życie w środowisku całkowicie wolnym od toksyn jest niemożliwe. Ważne jest jednak, aby w jak największym stopniu unikać kontaktu z toksycznymi substancjami chemicznymi.

Materace jako produkt przemysłowy zawiera szereg sztucznych materiałów oraz chemicznych substancji. Niebezpieczeństwa, które się w nim czają, zależą w pełni od materiału, z którego dany model jest wykonany. Pianka, chociaż występuje w każdym z nich może różnić się właściwościami i dodatkami.

Skład pianki w materacu

Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, że pianka jest wykonana z czysto syntetycznych materiałów. Jest to zasadniczo mieszanka dwóch składników. Pierwsza to warstwowa pianka poliuretanowa. Druga to centralna pianki poliuretanowa. Ważne jest również, aby zrozumieć, że poliuretan jest w zasadzie tworzywem sztucznym. Obie części są następnie sklejane i owijane tkaniną.

Ponadto każdy materac musi mieć właściwości ognioodporne. Jest to konieczne do spełnienia przepisów bezpieczeństwa. Z tego też względu niektórzy producenci decydują się na dodanie innych materiałów do mieszanki. Niektóre dodają piankę z żelem, wełnę, piankę lateksową, bawełnę lub nawet poliester! Wszystkie wymienione komponenty spełniają ten sam cel: dają materiałowi dodatkową ochronę przeciwpożarową.

Pianka pamięciowa i składniki pianki poliuretanowej są produkowane z następujących związków:

  1. a) Poliole – są składnikiem wiążącym, które są ogólnie określane zbiorem wielowartościowych alkoholi, czyli związków organicznych. Wchodząc w reakcję z innymi materiałami są podstawą do otrzymania pianki poliuretanowej.
  2. b) Diizocyjaniany – są związkami chemicznymi, które mogą posiadać formę organiczną lub nieorganiczną. Jest czynnikiem reaktywnym, co oznacza, że reaguje z poliolami wymienionymi powyżej. W ten sposób wytwarza się elastyczną piankę poliuretanową. Najczęściej stosowane diizocyjaniany to MDI i TDI. Oba mają negatywny wpływ na tkanki żywe. Mogą powodować alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych oraz astmę.
  3. c) Środki porotwórcze – pomagają one dodać węgiel do mieszanki. W ten sposób można tworzyć piankę.

Z kolei same pianki poliuretanowe mogą zawierać takie substancje jak:

  1. Dianiliny metylenowa / MDA

Ten składnik jest silnie toksyczną substancją, która może powodować uszkodzenia wątroby i tarczycy, a także podrażnienia skóry i oczu.

  1. Chlorek winylidenu

Narażenie organizmu na tę substancję chemiczną może prowadzić do podrażnienia oczu i układu oddechowego. Jest to również potencjalny czynnik rakotwórczy, który może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

  1. Metylobenzen

Wdychanie tej niebezpiecznej substancji chemicznej przez dłuższy czas negatywnie wpływa na układ nerwowy.

  1. Dimetyloformamid

Może powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych. Jest także uznawany za potencjalny czynnik rakotwórczy.

  1. Chlorek metylenu

Ta substancja chemiczna jest szkodliwa dla błony śluzowej. Jej użycie w przemyśle na szczęście spadło. Wynika to z surowych przepisów UE.

  1. Formaldehyd

Zwykle nie dodaje się tego składnika do pianki. Jest to jednak możliwy produkt uboczny. Dzieje się tak, ponieważ formaldehyd może powstać w wyniku reakcji chemicznych lub wiązania klejów stosowanych w łączeniu dwóch warstw pianek.

Z czego powinien być zrobiony zdrowy materac?

W obliczu przedstawionych związków chemicznych trudno znaleźć zdrową i higieniczną alternatywę dla organizmu. Pianka poliuretanowa jest najczęściej używana w produkcji materacy kieszeniowych czy bonellowych. W typowo piankowych modelach mamy do czynienia z typem tworzywa o nazwie Kaltschaum, który nie zawiera wspomnianych związków chemicznych. Duży wybór takich materacy jest na stronie materace Koło. Jednak najzdrowszym wyborem na długie lata jest materac lateksowy Vita Talalay. Wielostopniowa metoda produkcji oraz ścisła kontrola sprawia, że produkt jest w pełni zdrowy dla organizmu. Wytwarzany na bazie naturalnie wulkanizowanej żywicy z drzewa kauczukowego jest polecany alergikom, dzieciom i osobom cierpiącym na problemy z układem oddychania.

Related Articles