Smaczne i zdrowe bataty! Czy pojawiają się w Twoje kuchni?

Polacy są raczej przyzwyczajeni do klasycznej formy ziemniaków, jednak coraz częściej w sklepach spotkać możemy ich słodką wersję, czyli bataty. Okazuje się, że sporo osób z chęcią po nie sięga, wprowadzając to kulinarne zróżnicowanie. Dlaczego warto na nie postawić?

Pochodzenie i uprawa batatów

Polska nazwa – Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas (Karol Linneusz) – gatunek byliny należący do rodziny powojowatych, znany pod nazwami: batat, patat, kūmara lub słodki ziemniak. Pochodzi z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej.Jako roślina uprawna jest powszechnie uprawiany w strefie międzyzwrotnikowej, na obszarach o wilgotnym i ciepłym klimacie. Głównymi producentami są Chiny, Uganda, Nigeria oraz Indonezja. Istnieje wiele odmian uprawnych o zróżnicowanych barwach i kształtach korzeni bulwiastych.j. Nie jest znany w dzikim stanie, jest natomiast popularny w uprawie w całej strefie tropikalnej.Warto wiedzieć, że dostępnych jest aż czterysta ich rodzajów. Jadalne bulwy korzeniowe osiągające wagę do 3 kg. Mają biały, różowy lub czerwony miąższ.

Wartości odżywcze i prozdrowotne

Stanowią prawdziwe bogactwo beta-karotenu. Jak najbardziej zaleca się ich włączenie do diety osób cierpiących na cukrzycę. Dlaczego? Według przeprowadzonych badań poprawiają wrażliwość na insulinę. Warto wspomnieć tez, że mają niższy indeks glikemiczny od klasycznych ziemniaków.  Słodkie ziemniaki są bogate w węglowodany złożone i błonnik. Są cennym źródłem witamin i mikroelementów, takich jak witamina A, C oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B6). Bataty są także źródłem β-karotenu i polifenoli, które stanowią naturalne przeciwutleniacze. Bataty mają niski indeks glikemiczny (50). Zawierają 86 kcal na 100 g.Mogą się przyczynić do polepszenia pamięci, jest w nich też sporo luteiny słynącej ze swojego dobroczynnego wpływu na nasz wzrok. W 100 gramach pozbawionych skórki batatów znajdziemy około 80 kalorii. To również dobre źródło minerałów, wymienić można choćby potas (bardzo duża ilość), wapń, fosfor czy sód.

Jak przyrządzać bataty

Bataty można gotować, piec, ugotować na parze lub usmażyć. Najzdrowszą z metod jest przygotowanie ich na parze. W porównaniu z pieczeniem lub tradycyjnym gotowaniem, metoda ta pozwala zachować najwięcej składników odżywczych. Gotowanie batatów na parze wiąże się również z niższym indeksem glikemicznym produktu.

Warto po nie sięgać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles