Rambutan – co to za owoc?

Owoc rzadko w Polsce spotykany, jednak od kilku sezonów rambutan pojawia się w marketach i na bazarkach z egzotycznymi pysznościami.

Rambutan -pochodzenie i uprawa

Rambutan (czyli innymi słowy jagodzian rambutan) występuje w Azji. Występuje głównie w Malezji, Chinach i Indonezji, a także w całej tropikalnej części Azji. Nazwa rambutan pochodzi od malajskiego słowa „rambutan”, który oznacza „owłosiony”.  W Wietnamie, jagodzian rambutan nazywany jest „chôm chôm”, co w tłumaczeniu oznacza „niechlujne włosy”, ze względu na kolce, znajdujące się na skórce owocu. Owoce rosną na wiecznie zielonym drzewie, które może osiągać wysokość nawet 25-30 metrów. Owoce czasami są kwaskowe w smaku, jednak ich dojrzałe wersje zwykle nie są pozbawione słodyczy. Pestkę należy wyrzucić, gdyż nie jest ona jadalna, miąższ jak najbardziej gotowy jest do spożycia tuż po zdjęciu włochatej łupinki z zewnątrz. Rambutan zarówno w wyglądzie, jak w smaku jest bardzo podobny do liczi. Pokrewnym orzechem jest longan (Euphoria longana). Ma on średnicę 3 cm, skorupkę brązową, a miąższ o barwie od pomarańczowożółtej do czerwonej. Na Malajach rambutan owocuje dwa razy do roku – w czerwcu i grudniu. Na Filipinach kwitnienie występuje od końca marca do początku maja, a owoce dojrzewają od lipca do października (i od czasu do czasu do listopada.

Właściwości rambutana

Warto wiedzieć, że rambutan jest prawdziwą skarbnicą witaminy C, w jego stu gramach znajdziemy ponad 60% dziennego spożycia tej cennej witaminy. Ma w swoim składzie także sporo miedzi, a prócz tego potasu, wapnia, żelaza oraz manganu, nie brak w nim też witamin z grupy B. Niedojrzałe owoce rambutanu są stosowane w celu złagodzenia biegunki i czerwonki. Okłady z liści lub korzeni rambutanu na skroniach pomagają w złagodzeniu bólów głowy i gorączki. Wywar z kory jest stosowany do produkcji środków na pleśniawki. Badania przeprowadzone w University of Malaya wykazały silne działanie antyoksydacyjne ekstraktu ze skórki tego gatunku. Ekstrakt ten samodzielnie albo w połączeniu z innymi substancjami czynnymi, może mieć w zastosowania farmaceutyczne, kosmetologiczne i nutraceutyczne,

Jak spożywać rambutan

Owoce rambutanu są najczęściej spożywane od razu po oderwaniu skórki, która łatwo od niego odchodzi. Obrane owoce są czasami duszone jako deser. W Malezji, zwyczajem jest gotowanie obranych owoców, aby oddzielić miąższ od nasion. Po ochłodzeniu, skórkę odrzuca się, a nasiona ogrzewa się we wrzątku, aż zmiękną. Najczęściej łączy się je z dużą ilością mięsa i cukru, a następnie zamyka w słoikach. Nasiona rambutanu są wysoko cenione dzięki tłuszczom i olejom (zawierają głównie kwas oleinowy i kwas arachidowy), które wykorzystywane są do produkcji mydła. Mogą być również palone i spożywane. A czy Ty znasz już ten nietypowo owoc z dalekiej Azji?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles