Rzepa – zdrowa, pyszna…zapomniana?

Rzepa (zarówno biała, jak i czarna) to wspaniałe źródło witamin i składników odżywczych zbawiennych dla naszego organizmu. Przez szereg lat to warzywo było w naszym kraju jakby zapomniane, dziś na szczęście powraca na salony – widywana jest zarówno na stołach Polaków, jak i w luksusowych restauracjach.

Trochę historii

Przypuszcza się, że warzywo to może pochodzić z Afganistanu, Pakistanu lub z rejonu Morza Śródziemnego. Rzepa była uprawiana w starożytnej Grecji i w Cesarstwie rzymskim. Znaleziska pochodzące z roku ok. 1500 p.n.e. z Indii świadczą o pozyskiwaniu oleju z nasion rosnącej dziko rzepy. Znaleziska neolityczne poświadczają występowanie rzepy w chłodnym klimacie. Tę samą odmianę uprawiają współcześni rolnicy.

Właściwości lecznicze rzepy

Warto wiedzieć, że rzepa zawiera fitoncydy, są to substancje bardzo podobne do antybiotyków. Posiada działanie odkażające i przeciwłojotokowe, ponadto wspaniale działa na organizm w przypadku zapalenia górnych dróg oddechowych oraz kaszlu. Znajdziemy w niej spore ilości witaminy C, PP, B1 oraz B2, a także potas, wapń, żelazo, siarkę i fosfor – dlatego powinniśmy sięgać chętnie po czarną rzepę, używając jej w swojej kuchni. Wywar z liści służy jako odżywka do przetłuszczających się włosów z łupieżem (wzmacnia włosy, zapobiega wypadaniu), ugotowana i przetarta bulwa służy jako maseczka do twarzy przeciw trądzikowi i wypryskom.

Biała rzepa

Nie zapominajmy też rzecz jasna o rzepie białej, która jest skarbnica witaminy A, PP oraz C, ponadto zawiera sporo fosforu, cynku i magnezu. Osoby, których odporność jest obniżona, zmęczone, osłabione powinny wprowadzić ją do swojego menu. Biała rzepa doskonale wpływa na pracę układy pokarmowego, likwiduje zaparcia, poprawia trawienie.

Biała czy czarna? Najlepiej jeść obie rzepy, by cieszyć się zdrowiem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles