Rozgrzej się jesienią, postaw na papryczki chili!

Czy to już pora na papryczki chili? Trzeba powiedzieć to jasno i wyraźnie – pogoda nas nie rozpieszcza. Raz trochę słońca raz pada, temperatura spada coraz niżej, rozpoczyna się sezon jesiennych przeziębień. Czas zatem rozgrzać się nieco i jednocześnie zjeść coś naprawdę smacznego – do gry wkracza zatem papryczka chili!

Właściwości papryczki chili

Za ostry smak papryczki chili odpowiada zawarta w jej owocach kapsaicyna, która ma własności drażniące i rozgrzewające skórę i błony śluzowe. Wywołuje uczucie ciepła i zaczerwienienie skóry i błon śluzowych, jednak nie powoduje ich stanu zapalnego, jak np. pieprz czy gorczyca. Silnie piekący smak, jaki odczuwamy przy doustnym spożyciu papryki chili wywołany jest przez podrażnienie zakończeń czuciowych oraz termicznych nerwów. Drogą odruchową powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych błon śluzowych i skóry oraz położonych pod nimi narządów. Kapsaicyna drażni błonę śluzową żołądka, wzmaga apetyt i wydzielanie soków żołądkowych, ułatwiając trawienie. Gdy dostanie się do nosa powoduje kichanie, w krtani kaszel.

W 1912 roku została skonstruowana skala ostrości pikantnych potraw, stosowana głównie do papryk. Skala ta nosi nazwę skali Scoville’a, mierzy ona koncentrację kapsaicyny w potrawie. Najostrzejszą papryką chili jest Carolina Reaper.

Zwróćmy uwagę na to, że pikantne potrawy przyspieszają proces odchudzania, zatem powinny sięgać po nie z pewnością osoby na diecie redukcyjnej. Ponadto świetnie oczyszcza drogi oddechowe podczas przeziębień, działa także przeciwzakrzepowo. Warto wspomnieć także o tym, że papryczki owe są niezwykle bogate w kapsaicynę (hamuje ona w dużym stopniu produkcję cholesterolu w wątrobie), dostarczają także bardzo ciekawych doznać smakowych. Warto dodawać zatem papryczki chili do różnego rodzaju potraw, świetnie komponują się między innymi w zupie dyniowej na ostro, gulaszu, można przyrządzić też z nimi pyszne leczo.

Papryka chili ma następujące właściwości lecznicze:

  • Działanie antyrakowe;
  • Działanie przeciwzapalne;
  • Działanie przeciwbólowe;
  • Wspomaganie układu krążenia;
  • Stymulowanie pracy układu pokarmowego;
  • Wzrost odporności na przeziębienia.

Na zdrowie, trochę ostrości nie zaszkodzi!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Related Articles