Stojak na świąteczną choinkę – zrób go sam

Donica czy stojak? Co sprawi, że nasza choinka będzie lepiej wyglądać w mieszkaniu? Na to pytanie nie odpowiemy, jednak pokażemy jak krok po kroku zrobić ciekawy drewniany stojak.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • IXO, wiertło z uchwytem typu HEX
  • Deska o długości ok. 150 cm.W naszym projekcie wykorzystana została deska bukowa z kawałkiem kory
  • Piła płatnica
  • Miarka / przymiar kątowy
  • Ołówek

Do dzieła!
Deskę tniemy piłą płatnicą na 4 części. Ich długość uzależniamy od grubości pnia i wysokości choinki. W naszym projekcie każdy kawałek będzie miał długość ok. 35 cm.

Stojak na choinkę
Stojak na choinkę

Następnie mierzymy średnicę pnia naszej choinki. Do pomiaru dodajemy pół grubości deski i 0,5 cm zapasu. Ten
wymiar nanosimy na zewnętrzne strony desek, mierząc od strony, która będzie bliżej drzewka. Pozwoli nam to wyznaczyć przestrzeń w środku stojaka, w którą zmieści się pień.

Przy pomocy przymiaru kątowego w wyznaczonej odległości rysujemy linię. Na niej zaznaczamy miejsca pod wkręty – w 1/4 i 3/4 długości linii. W wyznaczonych miejscach wiercimy otwory, na przykład wkrętarką Bosch IXO z wiertłem z uchwytem typu HEX. Średnicę wiertła dobieramy tak, żeby była równa średnicy trzpienia wkrętu.

W wykonane otwory wkręcamy wkręty, tak aby lekko wystawały z drugiej strony deski. Należy pamiętać, żeby podłożyć coś pod deskę, aby nie zniszczyć stołu. Ustawiamy elementy razem i skręcamy całość. Wkręty powinny trafiać w połowę grubości najmniejszej ściany deski, którą dokręcamy prostopadle.
Analogicznie skręcamy cały stojak.
Wiercimy 4 otwory do zamocowania drzewka – w połowie wysokości stojaka w miejscach, gdzie deska jest najbliżej obwodu pnia.

Wkładamy drzewko do stojaka i skręcamy ze stojakiem przy pomocy długich wkrętów. Jeśli opór drewna jest zbyt duży, trzeba nawiercić otwór również w pniu drzewka.

Stojak gotowy!
Pod drzewkiem można umieścić prezenty dla najbliższych. Miłej pracy!

Źródło: Newseria.pl
Redakcja GP, fot.: pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles