Site icon GreenPolska I zdrowie I żywność I Fit I Eko Idiety I środowisko

Orzechy w diecie

orzechy

orzechy

Nie bez powodu mawia się, że człowiek powinien zjeść w ciągu dnia kilka orzechów. Dlaczego? Wszak to prawdziwe bogactwo niezwykle pozytywnie działających na nasze zdrowie substancji! Mawia się, że spożywano je nawet w czasach prehistorycznych – teoria ta została poparta badaniami.

Orzechy

W sztuce kulinarnej: ogólne określenie różnych nasion lub owoców, które mają jadalne jądro zamknięte w twardej bądź kruchej skorupie czy łupinie. Zalicza się do nich:

Co jest dobrego w orzechach

Cechą charakterystyczną orzechów jadalnych jest wysoka zawartość tłuszczu (33,5%–60%) oraz białka (do 25%). Tłuszcze zawarte w orzechach znacząco zwiększają ich kaloryczność, ale także wartość odżywczą, bowiem są to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe. W dietach wegetariańskich orzechy (obok soi) mogą zastąpić białko zwierzęce. Orzechy pomogą nam obniżyć poziom „złego cholesterolu” we krwi. Ponadto znajdziemy w nich całe mnóstwo witamin oraz minerałów. Wspaniale wpływają także na race mózgu, zatem przed ważnym egzaminem. Kwas foliowy, omega-3, fosfor, cynk, żelazo,  magnez, a także sporo błonnika – tak naprawdę warto sięgać po przeróżne odmiany orzechów. Laskowe, ziemne, makadamia piniowe, nerkowce, pecan , brazylijskie–  chciałoby się powiedzieć :do wyboru, do koloru!

Pamiętać jednak musimy o tym, że do niskokalorycznych na pewno się one nie zaliczają, więc najlepiej spożywać je regularnie i w małych ilościach (najlepiej na przykład kilka sztuk rano, wrzuconych do owsianki).

Exit mobile version