Na bóle żołądka, zaburzenia trawienia, nudności, niestrawność pij miętę!
Mięta uznawana jest za najstarszą leczniczą roślinę świata. Używana była już w średniowieczu jako doskonałe lekarstwo na ból głowy. Do czasów obecnych nie straciła na popularności. Wykazuje właściwości uspokajające, przeciwskurczowe, przeciwwymiotne, dezynfekujące, przeciwbólowe, pobudzające wydzielanie soków trawiennych, bakteriobójcze i przeciwpasożytnicze.
Napar z mięty
Można ją stosować w nieżycie żołądka oraz przy problemach związanych z jelitem drażliwym. Liście mięty rozkurczają mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dlatego stosowane są do łagodzenia wzdęć i zaparć oraz zaburzeń trawienia. Picie naparu z mięty zalecane jest po spożyciu pokarmów ciężkostrawnych i wzdymających. W przypadku zaburzenia trawienia osoby dorosłe i dzieci powinny pić 3 razy dziennie napar przygotowany z liści mięty.
Napar z mięty ma mnóstwo zastosowań. Głównie przy dolegliwościach żołądkowych,ale także przy nerwobólach, bólach stawów i mięśni. Napar przygotowuje się z łyżki mięty na szklankę wrzątku i pije się po 1/2 szklanki 2-4 razy dziennie. W tych samych schorzeniach można stosować krople miętowe. 15 kropli do pół szklanki wody lub na łyżeczkę cukru.
Olejek miętowy
W przeziębieniu przebiegającym z kaszlem i trudnościami z oddychaniem zaleca się robienie inhalacji z olejku miętowego. Kilka kropel jego esencji zakrapla się w inhalator i 3-5 min wdycha. W wyniku inhalacji następuje szybkie działanie odblokowujące nos oraz łagodzące kaszel.
W kosmetyce
Do wielu kosmetyków dodawana jest nuta miętowa ze względu na jej właściwości orzeźwiające. Olejek miętowy i mentol wywierają uczucie chłodu i odświeżenia, dlatego mięta dodawana jest do kosmetyków zalecanych do stosowania latem. Olejek mentolowy działa silnie przeciwświądowo i przeciwgrzybicznie. Najczęściej można spotkać go w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji stóp.
Grey, fot.: pixabay