Kuchnia zero waste – jak ją zaprojektować?

Bardzo modna i coraz świadomiej stosowana kuchnia zero waste jest nie tylko ekologiczna, ale i oszczędna. Dzięki świadomości troski o dobro planety oraz dbałość o stan portfela warto zaprojektować swoja własną przestrzeń, w której łatwo będzie gospodarować na zasadzie zero waste. Sprawdź, jak zaaranżować kuchnię, by nie marnować jedzenia jeszcze łatwiej.

Co jest ważne w kuchni zero waste?

Marnowanie żywności dotyczy zarówno gospodarstw prywatnych, jak i dużych przedsiębiorstw. W kuchni zero waste najważniejsze jest planowanie, dlatego zanim na dobre wpadniesz w rytm niemarnowania, przygotuj swoje pomieszczenie do rozsądnego używania. W kuchni zero waste nie potrzebujesz ogromnej lodówki, w której zmieściłyby się zakupy na dwa tygodnie dla dużej rodziny. W ten sposób unikniesz kupowania na zapas, marnowania, wyrzucania zepsutych produktów. Ważne jest, by umożliwić sobie przechowywanie produktów żywnościowych zgodnie z zaleceniami. W lodówce przeznacz górne półki na nabiał, niższe na sery, następnie wędliny, by w dolnej szufladzie przechowywać owoce i warzywa.

Kuchnia zero waste – jak ją zaprojektować?

W projektowaniu kuchni zero waste liczy się prostota i rozsądek. Przemyśl, jak będzie wyglądała codzienna rutyna. Zaplanuj rozsądny rozkład szafek, zlewozmywaka, lodówki i kuchenki. Po wyjęciu z lodówki warzywa myjemy, następnie kroimy, wykorzystując blat roboczy i wstawiamy do gotowania na kuchence lub do pieczenia w piekarniku. Sprzęty warto ustawić w odpowiedniej kolejności. Tu tez liczy się ergonomia. Przygotuj odpowiednią liczbę szafek, pojemniki na żywność oraz kosz z możliwością segregowania odpadów. Warto zaopatrzyć się w pojemną zamrażarkę, dzięki której niezużyte produkty zamrozisz do spożycia w późniejszym terminie.

W jakim stylu kuchnia do taktyki zero waste?

Styl zero waste kojarzy się w ekologią, minimalizmem, prostotą i naturalnością. Przy planowaniu kuchni, która będzie wpisana w styl zero waste, warto zastosować naturalne materiały, takie jak drewno, jasną kolorystykę oraz stylowe dodatki, takie jak firany lub zazdrostki, które znajdziesz na: https://www.eurofirany.com.pl/sklep-online/firany-do-kuchni-1120. Kuchnia będzie doskonale wyglądała, urządzona w stylu boho, rustykalnym, prowansalskim lub skandynawskim. Więcej inspiracji dostępnych jest na: https://www.eurofirany.com.pl. Możesz postawić na prostotę i nowoczesność, umożliwiające łatwe utrzymanie czystości i optyczne powiększenie wnętrza. Efektowne ozdoby i dekoracje mogą być praktyczne. W kuchni zero waste koniecznie na parapecie sadzimy zioła i rośliny, będące doskonałymi przyprawami do dań. Zieleń prezentuje się doskonale, a dodatkowo można ją zastosować w wielu potrawach.

Co zwiększy wygodę pracy w kuchni zero waste?

W kuchni, urządzonej zgodnie z zasadami zero waste liczy się komfort i jakość przechowywania produktów, wygoda pracy oraz możliwość rozsądnego zagospodarowania resztek. Taka kuchnia nie musi być ogromna. Zero waste ogranicza robienie zakupów na zapas. Zamiast tego warto zadbać o doskonałą organizację. Przygotuj pojemniki, w których wędliny i sery dłużej zachowają świeżość w lodówce. Na produkty sypkie również warto zastosować szczelne opakowania. W nich widać, ile produktów jest dostępnych, co przyda się przed zakupami. Wybierając akcesoria i dekoracje do kuchni, zwróć uwagę na jakość. Dobrej jakości akcesoria przetrwają dłużej, co wpisuje się w styl zero waste.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles