Kasza bulgur, azjatycki przysmak. Ostatnimi czasy Polacy coraz chętniej sięgają po mniej znane rodzaje kasz niż klasyka w postaci jęczmiennej czy gryczanej. Do tego rodzaju z pewnością należy kasza bulgur, którą można dziś kupić w coraz większej ilości sklepów. Czym się charakteryzuje i dlaczego warto mieć ją w swojej kuchni?
Kasza Bulgur – pochodzenie i skład
Na Dalekim Wschodzie ceni się ją od tysięcy lat. Odniesienia biblijne wskazują, że około 2000 lat p.n.e. był wytwarzany przez starożytnych Hetytów, Babilończyków i Hebrajczyków oraz cywilizacje izraelskie, egipskie, rzymskie, arabskie około lat 1000 p.n.e. W składzie posiada bioaktywne antyoksydanty pozytywnie wpływające na zdrowie np.: kwas galusowy wykazujący zdolność blokowania związków rakotwórczych oraz posiadający właściwości farmakologiczne: ściągające, antyseptyczne i przeciwpotne.
Właściwości Kaszy Bulgur
Nie bez powodu była tak popularna, okazuje się bowiem, że to prawdziwa skarbnica kwasu foliowego, zatem szczególnie często powinny po nią sięgać kobiety w ciąży. Ponadto ma ona w swoim składzie bardzo dużo potasu i fosforu, to wszak składniki bardzo cenne dla prawidłowej pracy serca. Wspomnieć warto także o magnezie (ma go bowiem aż cztery razy więcej niż słynny kuskus), który świetnie ukoi nasze nerwy. W kaszy bulgur jest także sporo błonnika, który bardzo dobrze wpływa na naszą sylwetkę. Powoduje uczucie sytości oraz świetnie wiąże tłuszcze w układzie pokarmowym. Duża zawartość żelaza sprawia, że po ten rodzaj kasz powinny sięgać osoby borykające się z problemem anemii. Jedzmy na zdrowie!