Czy opłaca się wymieniać waluty w sieci?

O kantorach internetowych słyszał już chyba każdy. Nie wszyscy jednak, którzy mają potrzeby walutowe, z nich skorzystali. A warto, bo oszczędności mogą wynieść nawet do 8% w porównaniu do oferty niektórych stacjonarnych placówek.

W sieci działa już kilkadziesiąt kantorów internetowych. Nawet banki zakładają własne, widząc wciąż dużą potrzebę klientów w tym kierunku. Pierwszą platformą wymiany walut w sieci był Walutomat.pl, założony w 2009 roku, który do dziś jest liderem społecznościowej wymiany walut. W tym serwisie użytkownicy wymieniają walutę po kursach, które sami ustalają. Nie ma spreadu, więc oszczędności na wymianie mogą wynieść nawet do 8 proc. Przy kwocie 1000 euro daje to nawet ok. 200 zł oszczędności w porównaniu z najdroższymi placówkami stacjonarnymi.

Co na początek?

Aby zacząć wymieniać w internecie, należy najpierw wybrać zaufaną platformę, najlepiej taką, która posiada licencję Instytucji Płatniczej KNF. Warto też zwrócić uwagę na posiadane certyfikaty, liczbę użytkowników i opinie o firmie na niezależnych serwisach. Następnie trzeba się zarejestrować, podać dane osobowe lub firmowe. Zasilamy swój wirtualny portfel i w kilka chwil można już wymieniać walutę.

Wymień i wyślij

Na Walutomat.pl istnieje możliwość wymiany i wysłania od razu wymienionych euro, dolarów, franków czy funtów na konto swoje lub innej osoby. Serwis udostępnia także tanie przelewy zagraniczne, co jest doskonała opcją, dla osób chcących przelać walutę rodzinie, czy kontrahentom w innym kraju. Więcej o tej opcji można przeczytać tutaj: https://www.walutomat.pl/przelewy-zagraniczne/.

Grosz do grosza

Oszczędności, które osiągamy dzięki tańszej wymianie waluty są szczególnie duże, jeśli wykonujemy tę operację systematycznie, na przykład płacąc raty kredytu hipotecznego. Tutaj, w ciągu kilkudziesięciu lat spłaty zobowiązania, możemy zaoszczędzić nawet na nowy samochód! Także klienci biznesowi widzą duże oszczędności, gdyż z reguły ich wymiany oscylują w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że tylko oni korzystają z usług wymiany w internecie. Także turyści, czy właśnie osoby pracujące za granicą wybierają tę opcję. Bo po co przepłacać?

Na Walutomat.pl można dodatkowo sprawdzić codziennie aktualne komentarze walutowe, które pomogą śledzić rynek walut. Kursy dolara, euro i innych walut aktualizowane są co kilka sekund.

Redakcja GP

Related Articles