Jagody maqui – co to takiego?

Pochodzą z Chile, w Polsce nie są co prawda zbyt znane, ale niekiedy można spotkać je w sklepach ze zdrową żywnością. Co takiego się w nich kryje i dlaczego warto je włączyć do swojej diety? Dlaczego Indianie tak chętnie po nie sięgają? Sprawdźmy to!

Właściwości jagód maqui

Okazuje się, że ta egzotyczna odmiana jagód słynie przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwutleniających, dlatego w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko chorób związanych ze stresem oksydacyjnym. Tak naprawdę są one dość podobne do znanych nam jagód, jednak ich smak jest znacznie bardziej cierpki. Są również wspaniałym źródłem wit.C, wapnia, potasu i żelaza. Jagody Maqui są stosowane dla poprawy ogólnego zdrowia, siły i wytrzymałości. Antyoksydanty zawarte w tych jagodach chronią komórki całego organizmu i pomagają zachować prawidłowy poziom cholesterolu i trójglicerydów. Szacuje się, że jest o wiele bardziej skuteczna w walce z wolnymi rodnikami niż jagoda acai. Jagoda maqui wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego. Zażywanie jej podnosi odporność na zakażenia grzybicze, wirusowe i bakteryjne.

Stres i odchudzanie

Jagoda maqui wspomaga i przyspiesza proces odchudzania. Wpływa ona na przemianę materii, znacznie przyspieszając przemianę materii, a zatem usprawnia zamianę pożywienia w energię i przeciwdziała odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Jagoda maqui hamuje apetyt. Dzieje się tak za sprawą chromu, który wpływa na poczucie sytości. Można w ten sposób zapowiedz niekontrolowanym napadom głodu. Jagoda maqui usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki wysokiej zawartości magnezu maqui zapobiega stresowi i przemęczeniu.

Gdzie spotkamy jagody maqui

Warto wiedzieć także, że drzew, na których owe owoce rosną, nie znajdziemy na plantacjach, rosną one bowiem raczej dziko i z dala od cywilizacji. Rosną na wiecznie zielonych, niewielkich drzewach, osiągających 4-5 metrów wysokości. Jest to bardzo duża zaleta, bowiem wolne są od zanieczyszczeń, pestycydów i chemicznych środków stosowanych przy uprawie. Jagody maqui to drobne owoce o kulistym kształcie, średnicy 4-6 mm i ciemnofioletowej, prawie czarnej barwie. Jagody maqui wyglądają podobnie do polskich jagód i mają słodki, lekko cierpki smak. Owoce zbiera się w okresie od grudnia do marca.

W naszym kraju zwykle kupujemy ich suszoną bądź sproszkowaną formę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles