Strona głównaWydarzeniaNewsInnowacyjny pomysł z Politechniki Łódzkiej na zagospodarowanie odpadów

Innowacyjny pomysł z Politechniki Łódzkiej na zagospodarowanie odpadów

Zdaniem badaczek z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ, większość z odpadów surowców roślinnych nadal może stanowić interesujący półprodukt o ciekawym składzie odżywczym. Przy wykorzystaniu poprodukcyjnych wytłoków roślinnych opracowały innowacyjne rozwiązanie – jadalne opakowania.

Innowacyjny pomysł z PŁ na zagospodarowanie odpadów
Innowacyjny pomysł z PŁ na zagospodarowanie odpadów

Mgr inż. Joanna Grzelczyk, dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka i dr inż. Joanna Oracz z Instytutu Technologii i Analizy Żywności opracowały opakowania z surowców roślinnych. Przygotowana przez nie technologia zakłada wykorzystanie w produkcji opakowań i naczyń jednorazowych nawet 65-90 proc. różnych roślinnych odpadów produkcyjnych.

Zastosowane metody wytwarzania i opracowane receptury zakładają stosowanie tylko surowców naturalnych, bez użycia związków chemicznych. Wprowadzenie tych rozwiązań pozwoliło nam na zaprojektowanie innowacyjnego opakowania jadalnego z surowca roślinnego, odpadowego – informują badaczki z PŁ.  Swoje rozwiązanie zgłosiły do ochrony patentowej i do konkursu „Mam pomysł na startup” organizowanego przez Urząd Miasta Łodzi.

Na świecie rocznie generowanych jest ponad 88 mln ton odpadów żywnościowych, w Polsce jest to aż 9 mln ton. Co istotne ok. 39 proc. tych odpadów generują zakłady rolno-spożywcze. Trwają intensywne poszukiwania pomysłów na ich zagospodarowanie. Odpady powstające w przemyśle olejarskim czy owocowo-warzywnym mogą być spożytkowane na biomasę lub paszę dla zwierząt. Jednakże, takie rozwiązania wciąż nie dają oczekiwanego efektu ani w skali regionalnej, ani światowej. Nadal wiele firm rolno-spożywczych zmaga się z problem dużej ilości niezagospodarowanych roślinnych surowców odpadowych, takich jak wytłoki, pestki, skórki – czytamy w tekście publikowanym w Życiu Uczelni PŁ.

źródło: Politechnika Łódzka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read