Fotele obrotowe — jak wybrać model idealny dla siebie?

Fotele obrotowe to jedne z najpopularniejszych mebli do biurka. Stosujemy je w domach i firmach, do pracy, nauki i rozrywki. Spędzamy na nich znaczną część dnia, dlatego niezwykle istotne jest, aby wybrać modele zapewniające komfort, ergonomię, a przede wszystkim prawidłową postawę i zdrowie. 

Dobry fotel obrotowy — komfort i zdrowy kręgosłup

Długotrwałe siedzenie ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Nieprawidłowa postawa może prowadzić do problemów z układem kostnym i ruchowym, a nawet z układem krążenia. Wpływa również na nastrój i zdolność koncentracji, prowadząc do spadku efektywności wykonywanych zadań.

Wybór odpowiedniego fotela obrotowego ma więc kluczowe znaczenie. Jest istotne szczególnie wtedy, gdy spędzamy w pozycji siedzącej wiele godzin — w pracy czy podczas nauki.

Dobre fotele obrotowe pomagają uniknąć bólu pleców i kręgosłupa, a także kolan, łydek, barków, karku i głowy. Pozwalają zachować dobry humor, energię i skupienie. Kółka, obrotowe siedzisko, podłokietniki i regulacja różnych ustawień wpływają nie tylko na komfort, ale również ergonomię pracy, zwiększając jej skuteczność.

Zminimalizowanie negatywnych efektów długotrwałego siedzenia zależy jednak nie tylko od odpowiednio dobranego fotela obrotowego i innych mebli biurowych. Nawet przy najlepszym modelu krzesła nie możemy zapominać o regularnych przerwach od siedzenia, czy ćwiczeniach. Pomogą one pobudzić krążenie i zredukują napięcie mięśniowe. Specjaliści zalecają, aby przynajmniej kilka minut z każdej godziny w pracy spędzić w innej pozycji — przejść się po biurze, zrobić kilka przysiadów czy rozciągnąć mięśnie.

Cechy idealnego fotela obrotowego do pracy, nauki i rozrywki

Wybierając idealny fotel obrotowy, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego ergonomię. Im więcej możliwości regulacji, tym lepiej. Podstawą jest możliwość zmiany wysokości siedziska i dopasowania jej do wzrostu użytkownika czy wymiarów biurka.

Dobrym pomysłem są też regulowane (najlepiej w pionie i poziomie) podłokietniki, szczególnie kiedy szukamy fotela obrotowego do komputera. Ręce powinny opierać się na podłokietnikach przez cały czas, co zniweluje napięcie w barkach i górnym odcinku pleców. Regulacja pomoże dopasować ich pozycję do aktualnie wykonywanego zadania, osobistych preferencji i indywidualnych wymiarów siedzącego.

Kolejny aspekt to oparcie. Najlepsze są profilowane fotele obrotowe, które dopasowują się do anatomicznych kształtów kręgosłupa. Warto zwrócić tutaj uwagę na podparcie odcinka lędźwiowego. Dobrze, żeby było regulowane, aby dopasować je do wzrostu. Całe oparcie powinno być odchylane, co zwiększy komfort w czasie przerw w pracy i przyda się w domu, jeśli np. oglądamy na takim fotelu telewizję czy filmy na komputerze.

Uwagę trzeba także zwrócić na głębokość siedziska. Zbyt głębokie może prowadzić do pochylania się w przód, a to obciąża kręgosłup. Wygodne fotele obrotowe mają gabaryty, które pozwalają na ciągłe oparcie pleców na całej ich długości. Trzeba zwrócić na to baczną uwagę, szczególnie kupując obrotowy fotel dla dziecka. Powinien on być nie tylko niższy, ale również płytszy i węższy.

Wygląd też ma znaczenie

Ergonomia to nie wszystko. Fotel obrotowy musi być również dopasowany do aranżacji. To istotne szczególnie w biurach, które są wizytówką firmy. Odwiedzający nas klienci bez wątpienia zwrócą uwagę na wygląd siedziby firmowej, więc każdy jej element — w tym fotele biurowe — powinien być estetyczny i spójny z całością wystroju.

Wygląd to nie tylko forma, kolory czy wzornictwo. To również zastosowane materiały. Powinny one być nie tylko estetyczne, ale również wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Wybierając tapicerowane fotele obrotowe, zwróćmy też uwagę na to, aby obicie przepuszczało powietrze. Dobra wentylacja pomoże uniknąć nadmiernego pocenia się i zwiększy komfort.

Wygodne, ergonomiczne i estetyczne fotele obrotowe znaleźć można w sklepie Meble Focus.

 

Related Articles