Czystek – dlaczego warto go pić?

Czystek przebój ostatniego roku

Ostatnimi czasy coraz częściej czystek pojawia się w wypowiedziach dietetyków i innych specjalistów zajmujących się propagowaniem zdrowego stylu życia. Czystek, bo o nim mowa, pije coraz liczniejsza grupa Polaków i zapewnia, że warto. Ale…dlaczego warto? Już wyjaśniamy!

whitish-rock-rose-1117612_1920Jakie ma właściwości prozdrowotne

Znana ludzkości od wieków herbata z czystka wspaniale wzmacnia układ immunologiczny – a przy tym pozbawiona jest skutków ubocznych, nie da się także jej przedawkować.

Rozprawia się z drobnoustrojami w mig, co jest szczególnie ważne w sezonie jesienno – zimowym. Wspomaga także higienę jamy istnej, usuwa z organizmu metale ciężkie, a jego właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych nie sposób nie docenić.  Wykazuje również działanie antyhistaminowe. Przynosi ulgę mężczyznom cierpiącym na przerost prostaty, a ponadto słynie z zapobiegania chorobie niedokrwiennej serca. Powoduje także redukcję przykrego zapachu potu.

Co jeszcze wiemy o czystku

Dzięki ozdobnym kwiatom i długotrwałemu kwitnieniu czystek jest uprawiany jako roślina ozdobna. Z niektórych gatunków wytwarza się także żywicę. W kosmetologii wykazuje działanie antyseptyczne, ściągające, przeciwzmarszczkowe, ujędrniające, napinające skórę, ułatwia usuwanie świeżych blizn

Aby przygotować napar z z tego zioła, należy czubatą łyżeczkę czystka zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na około 10 minut. Napój można posłodzić miodem, stevią lub skropić sokiem z cytryny, a latem schłodzony podawać z kostkami lodu i liściem mięty. Zdecydowanie więc warto sięgnąć po czystek, by szybko przekonać się, jak wiele pozytywnych zmian przyniesie naszemu organizmowi!