Czy fotowoltaika dla domu jest opłacalna?

Inwestycje w panele fotowoltaiczne pozwalają korzystać z ekologicznej, odnawialnej energii. Dlatego są bardzo ważne. Przyjazność dla środowiska to jednak zdecydowanie nie jedyna ich zaleta. Inwestorów interesuje bowiem przede wszystkim opłacalność paneli fotowoltaicznych. Dowiedz się, czy faktycznie warto wziąć pod uwagę montaż fotowoltaiki i sprawdź, jakie korzyści finansowe może to zapewnić.

Fotowoltaika – opłacalność dzięki nowoczesnej technologii

Na czym polega opłacalność paneli fotowoltaicznych? To sprzęt wykorzystujący technologię pozwalającą na produkcję energii elektrycznej ze słońca. To ekologiczne, całkowicie odnawialne oraz darmowe źródło prądu, z którego może korzystać każdy, kto dysponuje odpowiednim miejscem do montażu paneli.

– „Gdy panele fotowoltaiczne były nowością na rynku, dużo mówiło się o ich niewielkiej wydajności. Produkowały one stosunkowo niewiele prądu i potrzebowały do tego ściśle określonych warunków. Aktualnie opłacalność fotowoltaiki jest znacznie większa niż chociażby 20 lat temu, ponieważ technologia ta została udoskonalona” – wyjaśnia przedstawiciel firmy Erato Energy zajmującej się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych.

Obecnie panele słoneczne są bardzo wydajne i produkują energię elektryczną nawet przy niekorzystnej pogodzie. Dzięki ich rozpowszechnieniu montaż instalacji fotowoltaicznej stał się również znacznie tańszy niż kiedyś. Znacznie skróciło to czas zwrotu nakładów na inwestycję. Obecnie wynosi on ok. 5-6 lat. Tymczasem większość paneli fotowoltaicznych ma gwarancje trwające 25-30 lat.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych dla prosumentów

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych w Polsce zdecydowanie zwiększyło też stworzenie programu prosumenckiego. Każdy, kto kupuje instalację dla domu o mocy do 50 kWp produkującą prąd na własne potrzeby, może oddawać wyprodukowane nadwyżki energii do sieci energetycznej, a następnie odbierać je według zasady:

  • 0,8 kWh za każdą 1 kWh oddaną do sieci w przypadku instalacji o mocy do 10 kWp,
  • 0,7 kWh za każdą 1 kWh oddaną do sieci w przypadku instalacji o mocy od 10 do 50 kWp.

Dzięki temu energia elektryczna, której nie da się zużyć na bieżąco, się nie marnuje, a właściciel instalacji zyskuje. Korzystając z rozliczenia prosumenckiego można dość łatwo obniżyć wysokość rachunków za prąd niemal do zera. Nadwyżki wyprodukowanej energii, które często powstają latem, mogą bowiem pracować na rzecz prosumenta zimą, gdy instalacja fotowoltaiczna produkuje mniej prądu, a zapotrzebowanie na energię często jest większe.

Dotacje zwiększające opłacalność paneli fotowoltaicznych

Opłacalność instalacji PV (fotowoltaicznych) zdecydowanie zwiększają też dotacje. Obecnie niemal każda inwestycja w fotowoltaikę podlega jakiejś formie wsparcia. Osoby kupujące fotowoltaikę dla domu mogą skorzystać z:

  • programu Mój Prąd,
  • programu Czyste Powietrze,
  • programów lokalnych.

Co więcej, każdy płatnik podatku PIT, który jest właścicielem domu jednorodzinnego i założy w nim fotowoltaikę, może skorzystać z odliczenia od podatku (ulgi termomodernizacyjnej) w wysokości aż do 53 tysięcy złotych. Wszystko to sprawia, że koszt instalacji maleje, dzięki czemu inwestycja zwraca się szybciej.

Opłacalność fotowoltaiki rośnie wraz z podwyżkami cen energii

Współczesny boom na systemy korzystające z odnawialnych źródeł energii jest podyktowany nie tylko ekologią, ale również wzrastającymi cenami. Wiele osób patrzy z przerażeniem, jak ich rachunki za prąd z roku na rok stają się coraz wyższe. Instalacje fotowoltaiczne to doskonała metoda, by zapomnieć o podwyżkach. Dzięki odpowiednio dobranym parametrom paneli słonecznych możesz stać się w zasadzie samowystarczalny w zakresie produkcji prądu. Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu oraz stałe, praktycznie zerowe koszty utrzymania instalacji fotowoltaicznej, z czasem Twoje oszczędności będą tylko rosły.

Panele fotowoltaiczne a wartość nieruchomości

Warto również zauważyć, że panele fotowoltaiczne podnoszą wartość nieruchomości. Same zaś tracą na wartości wraz z upływem czasu jedynie nieznacznie. Dlatego jeśli zechcesz sprzedać dom, w którym zamontowano panele słoneczne, możesz do jego ceny doliczyć wartość paneli, co zapewni Ci dodatkowy zysk!

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród