Biokominek – wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

Czy biokominek daje ciepło? Jak skomplikowana jest jego instalacja? Czy można z niego korzystać mieszkając w bloku? Czy spalane paliwo jest ekologiczne i bezpieczne?

Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o biokominkach

biokominek
biokominek

Biokominek to świetna alternatywa dla tych osób, które marzą o tradycyjnym palenisku, jednak ze względów technicznych nie mogą sobie na niego pozwolić. Urządzenie to można bowiem zamontować w każdym wnętrzu, bez względu na parametry techniczne budynku.

Instalacja i obsługa. Jak bardzo są skomplikowane?

Słowo „instalacja” w odniesieniu do biokominków jest tak naprawdę niewłaściwe. Sugeruje, że urządzenia te wymagają odpowiednich podłączeń, mechanizmów czy oprzyrządowania lub pomocy fachowców.

Tymczasem większość biokominków można ustawić w dowolnym miejscu, nie zważając na techniczne aspekty – tak samo jak mebel (lub obraz, jeśli biokominek jest wiszący) – wyjaśnia Sylwester Kałwiński z firmy Kratki.pl.

Jak przekonuje ekspert, pod uwagę należy wziąć jedynepodstawowe zasady bezpieczeństwa, które dotyczą  odpowiedniej odległości od materiałów łatwopalnych i sufitu. Biokominek nie powinien też stać w przeciągu – podmuch powietrza mógłby spowodować niekontrolowane wzniecenie płomienia.

Biokominek
Biokominek

Podobnie jak montaż biokominka, jego obsługa jest równie prosta. Wystarczy wlać paliwo do  pojemnika i podpalić je, Nic więcej. W trakcie użytkowania należy pamiętać i nie wolno dolewać biopaliwa do płonącego lub dopiero co wygaszonego pojemnika (biowkładki).

Płomień i ciepło

Biokominek zapewnia prawdziwy, żywy ogień i doskonale imituje prawdziwy wkład kominkowy.  ma nieco inny kolor, niż ogień płonącego drewna. Nie produkuje jednak dymu i szkodliwych gazów. To dlatego, że spalane paliwo to bioetanol, czyli bezpieczne i ekologiczne paliwo, które może mieć postać płynu lub żelu. Przy jego spalaniu wydziela się dwutlenek węgla z parą wodną. Zalecane jest stosowanie paliwa przebadanego i zaaprobowanego do użytkowania przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Wtedy można mieć pewność, że nie stanowi on żadnego zagrożenia dla zdrowia dzieci ani dorosłych.

Dodając do bioetanolu olejki aromatyczne, można cieszyć się nie tylko wizją ognia, ale też relaksującym zapachem. Czas spędzony wtedy przy biokominku jest uspokajającą i wyciszającą sesją – dodaje ekspert  Sylwester Kałwiński.

Jaki biokominek wybrać?

Największą zaletą biokominków jest ich różnorodność. Urządzenia mogą mieć nowoczesne, designerskie kształty lub nawiązywać do klasycznych kominków. – Wśród dostępnych modeli znajdą się urządzenia pasujące do wnętrz urządzonych w dowolnym stylu; skandynawskim, kolonialnym czy surowym minimalistycznym. Najmodniejsze są obecnie biokominki   z wykończeniem szklanym lub stalowo-szklane z dużą wizją ognia – zdradza Kałwiński.

Redakcja GP, fot.: pixabay

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród