Konsumpcja towarów a świadomość ekologiczna
Każdy z nas uczestniczy w rozwoju, korzystając z jego owoców. Konsumpcja różnych towarów jest wszechobecna i powszechna, co generuje duże koszty środowiskowe. Łatwa dostępność różnych produktów sprawia, że szybko wymieniamy je na nowe, niezależnie, czy mowa o artykułach spożywczych, sprzęcie RTV AGD, czy odzieży.
Na szczęście wzrasta też świadomość ekologiczna. Coraz częściej więc staramy się być eko, nie tylko segregować śmieci, ale i ograniczać zużycie wody oraz prądu. Modne idee – recykling, zero waste, freeganizm – nie są już tak niszowe, jak jeszcze kilka lat wcześniej, stają się ważniejsze niż kiedykolwiek. W końcu od każdego z nas zależy, jako będzie los Ziemi. Chociaż materiały opakowaniowe są wykorzystywane w każdej branży, to za sprawą upcyclingu udaje się je na nowo odzyskać i zastosować do innych celów. Na czym to polega?
Upcycling – co to takiego?
Upcycling to drugie życia opakowań, co pozwala ograniczyć ich nadmierną ilość. Zamiast je wyrzucać lepiej wykorzystać po raz kolejny, tworząc coś użytecznego. W ten sposób można “wyczarować” coś nie tylko przydatnego, ale i estetycznego – ciekawą torbę na zakupy, etui na telefon, pokrowiec na gitarę itp. Wszelkie opakowania przemysłowe nadają się do tego celu!
Upcycling określany jest jako wyższy poziom recyklingu, który jak wiadomo, polega na segregowaniu śmieci. Każdy jest do tego zobowiązany. Upcycling to dużo więcej, bo zamiast wyrzucać kolejne opakowania, można je zachować i stworzyć z nich coś praktycznego i ładnego. Co ciekawe, upcycling to dość powszechne zjawisko w biedniejszych krajach, gdzie ludzi nie stać, jak w państwach bardziej zamożnych, na wiele rzeczy czy kupno coraz to nowych produktów, więc wykorzystuje się to, co uchodzi za odpad. W Indiach na przykład upcycling przybrał formę niespotykaną w naszej części świata – ze starych plandek i billboardów stawia się… domy.
Drugie życie opakowań – przykłady
Upcycling to niejako forma artystycznej ekspresji, ponieważ przerabiany odpad staje się nie tylko funkcjonalny, ale też oryginalny, jedyny w swoim rodzaju. Wystarczy odrobina fantazji, by z opakowań przemysłowych po różnych produktach stworzyć praktycznie wszystko. Mowa tu o drobnych dekoracjach upiększających wnętrze każdego mieszkańca, przez meble, ubrania, aż po przedmioty codziennego użytku.
- Bardzo dobrym przykładem są europalety, które przerabia się na meble;
- Z pustych opakowań łatwo zrobić pojemniki do przechowywania i wsadzić do nich drewniane łyżki;
- Z pokrywek od masek do włosów można stworzyć podstawki pod kubki czy szklanki;
- Każdy szklany słoik to potencjalnie dobre miejsce, żeby przechowywać w nim drobne bibeloty, ale też sprawdzają się w kuchni jako miejsce na kawę, herbatę czy płatki śniadaniowe;
- Plastikowa miska może stać się doniczką na kwiaty;
- Stare ubrania mogą posłużyć jako torba na zakupy.
To tylko kilka przykładów, ale dokładnie pokazują, o co chodzi w upcyclingu i jak to łatwe do zrobienia. Każdy może stworzyć coś wyjątkowego i przydatnego z opakowania, które w innym wypadku trafiłoby do kosza. To nie tylko ciekawa kreatywna zabawa, ale i troska o środowisko naturalne. Im mniej trafia odpadów do śmieci, tym lepiej!
Jakie opakowania warto kupić?
W tym artykule pisaliśmy o tym, jak materiałom opakowaniowym można nadać drugie życie. Czasem jednak kupujemy je osobno, na przykład gdy się przeprowadzamy i potrzebujemy kartonowych opakowań. Jeśli czeka nas taki zakup, odwiedźmy sklep https://atk-opakowania.pl/, gdzie dostępne są wysokiej jakości opakowania kartonowe – wykonane z materiałów trwałych i bezpiecznych dla środowiska naturalnego. Oprócz standardowej oferty oferowane są też opakowania do transportu morskiego, dla gastronomii, kartony fasonowe, opakowania drukowane metodą offset i flexo, kartony z katalogu fefco, tacki termoformowalne, worki, kaptury, płachty PE, LDPE, HDPE, wypełnienia z pianki technicznej i szereg akcesoriów do pakowania.
Producent opakowań kartonowych – A.T.K. działa na śląskim rynku opakowań od 2002 roku (opakowania Tychy, opakowania kartonowe Bielsko) dostarczając opakowania z tektury o wysokiej sztywności i wytrzymałości na niekorzystne warunki pogodowe. Mogą służyć przez długi okres czasu, więc nie ma problemu, by wykorzystać je w ramach upcyclingu.
Zdecydowanie warto zainteresować się tym zagadnieniem, przerabiając materiały opakowaniowe na użyteczne przedmioty. Dobrze też, jak już kupujemy opakowania przemysłowe, zainwestować w porządne produkty, żeby wykorzystać je po raz kolejny.