W dawnych czasach mawiano, iż cukier krzepi. Teraz jednak nazywa się go raczej białą śmiercią. Dietetycy biją na alarm – współczesne społeczeństwo spożywa go zdecydowanie za dużo. Skazujemy się nie tylko na otyłość, ale także zwiększone ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych. Jednak ten składnik bez problemy można zastąpić!
Znacznie zdrowsze będzie słodzenie miodem. Zawiera on między innymi witaminy z grupy B i składniki mineralne, jego główne składniki zaś to glukoza i fruktoza.
Zamienniki cukru
Zamiennikiem cukru w daniach czy deserach (naleśnik, ciasta, jogurty) jest coraz popularniejszy w naszym kraju syrop klonowy – ma mniej kalorii niż cukier czy miód.
Sporą karierę w świecie dietetyki robi także syrop z agawy, mający dodatkowo niski indeks glikemiczny. Wiele osób dbających o zdrową dietę spożywa także ksylitol, czyli cukier brzozowy, wzmacniający układ immunologiczny oraz opóźniający proces starzenia się organizmu.
Praktycznie bezkaloryczna, niezwykle słodka stewia także wybierana jest obecnie dość często, zawiera sporą dawkę witamin i minerałów. Jako zamiennik klasycznego cukru możemy też stosować między innymi lukrecję, melasę z karobu czy syrop daktylowy. Stewia jest rośliną wykorzystywaną w przemyśle spożywczym, w medycynie oraz w przemyśle kosmetycznym. W przemyśle spożywczym, stewia znalazła zastosowanie między innymi przy produkcji słodkich produktów o obniżonej wartości kalorycznej (np. wyroby cukiernicze, śniadaniowe przetwory zbożowe, nektary owocowe i warzywne, lody, fermentowane przetwory mleczne). Stewia znalazła szerokie zastosowanie w żywieniu ludzi chorych
Zdecydowanie warto skorzystać z tych rozwiązań i nie słodzić już herbaty, kawy czy deserów cukrem rafinowanym – w trosce o własne zdrowie!