Marchewka – jemy ją wiosną, gdy jest świeża i chrupiąca, nie zapominamy także w okresie zimowym, kiedy nie zawsze mamy dostęp do dobrych warzyw. Chętnie sięgamy po nią także latem i w okresie jesiennym. Ale czy w pełni zdajemy sobie sprawę z rozlicznych zalet marchewki?
Historia marchewki
Marchewka liczy już sobie ponad kilka tysięcy lat, a jej ojczyzną są najprawdopodobniej Chiny. Jednakże warzywo to kiedyś wyglądało całkowicie inaczej niż obecnie. W starożytności rozpowszechniona była marchewka biała, którą mocno ceniono za jej odżywcze właściwości. Dopiero w XVII w. w Holandii wyhodowano pomarańczową odmianę, najpopularniejszą do dziś. Obecnie głównymi eksporterami marchwi są Chiny, Japonia, Stany Zjednoczone i oraz kraje Europy Środkowej. Wśród ponad 100 odmian marchewki znajdują się także okazy białe, żółte, czerwone, a nawet ciemnofioletowe. Nie we wszystkich krajach marchewka to warzywo np. w Portugalii uważana jest ona za owoc, za sprawą dżemu marchewkowego- narodowego produktu kulinarnego.
Właściwości lecznicze marchewki
Jest to nieocenione źródło beta-karotenu. On z kolei odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie wzroku oraz wspomaga leczenie trądziku. Regularne spożywanie marchewki sprawia, iż zmarszczki pojawiają się nieco później niż w przypadku jej unikania. Nie zapominajmy także o kwestii wzmocnienia odporności. Zawarty w marchewce beta-karoten to silny przeciwutleniacz, ma zatem działanie antynowotworowe. Według badań naukowców dzięki jedzeniu tego warzywa możemy uniknąć nowotworów krtani, przełyku czy też pęcherza moczowego. Marchew przeciwdziała również miażdżycy, zwiększa przepływ krwi do mięśnia sercowego.
Poza tym jest niezawodna w przypadku zaburzeń trawienia u niemowląt, zalecana jest także w przypadku awitaminozy i niedokrwistości. Raczmy się więc nią – na zdrowie!