BÓL GłOWY – 10 typów i zaskakujące przyczyny

Ból głowy zdarza się wszystkim, i wszyscy go nienawidzą. Mogą być łagodne lub ciężkie, mogą znajdować się na całej głowie lub emitować z jednej strony. Proste czynności wydają się wtedy nie do pokonania i sprawiają, że nawet wspaniały dzień jest nieszczęśliwy. Są różne rodzaje bólów głowy, z różnych przyczyn, a to oznacza, że ​​można je ukoić, przynajmniej trochę, jeśli wiesz, co powoduje ból.

Jest rzeczywiście kilka rodzajów bólów głowy. Mogą być wynikiem choroby, urazu lub problemu w innym miejscu w ciele. Mogą wystąpić także ze względu na stres i napięcie emocjonalne, nadmierne wyczerpanie, a nawet kwestie dietetyczne.Ponadto istnieją pierwotne i wtórne bóle głowy. Pierwotne bóle głowy są irytujące i bolesne, ale są nieszkodliwe. Wtórne bóle głowy są symptomem innego problemu – nieszkodliwego lub niebezpiecznego.
Jeśli masz powtarzające się bóle głowy lub te, które naprawdę hamują życie, porozmawiaj z lekarzem, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach leczenia lub przeczytaj poniżej co bóle głowy starają się ci powiedzieć:

Ból głowy Typ 1: Alergie

Alergie są głównym źródłem bólów głowy, zwłaszcza, że mogą powodować zatkanie zatok i wzrost ciśnienia w głowie.
Alergiczne bóle głowy, to ból zwykle czuje się przez całą głowę i twarz. Jeśli cierpisz na alergie sezonowe, prawdopodobnie miałeś takie.
Leczenie może obejmować leki przeciwhistaminowe i kortyzonowe, które są zazwyczaj przepisywane przez lekarza.

Ból głowy Typ 2: Alergie

Zakażenie zatokowe powoduje wzrost ciśnienia w głowie, podobnie jak infekcja. Bóle głowy są zazwyczaj w okolicy czoła, wokół oczu i policzków. Bóle głowy mogą być zlikwidowane antybiotykami i / lub lekami obkurczającymi błonę śluzową nosa. Jeśli trapi Cię ten rodzj bólu głowy, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby upewnić się, że nie ma wewnętrznego problemu, takiego jak przesunięcie przegrody.

Ból głowy Typ 3: Nerwowość

Jeśli jesteś zestresowany, możesz poczuć ból w czole. Te bóle głowy zwykle pojawiają się w okresach stresu i lęku, takich jak przepracowanie lub przechodzenie przez stres emocjonalny.
Zarządzanie stresem jest najlepszym sposobem zapobiegania takim bólom głowy. Oddychanie i medytacja pomagają, także dużo snu jest istotne w ich łagodzeniu.

Ból głowy Typ 4: Klasterowy ból głowy

Zwany dawniej bólem głowy Hortona jest rodzajem pierwotnego bólu głowy, który występuje znacznie rzadziej niż migrena lub bóle głowy typu nerwowego. Bardzo silny ból, który zlokalizowany jest zwykle po jednej stronie w okolicy oczodołu może trwać od kilku, kilkunastu minut do trzech godzin. W ciągu doby (częściej w nocy) może wystąpić do 8 napadów. Na ogół ból określany jest jako świdrujący, kłujący, palący czy żrący. Niekiedy może on promieniować do szczęki, karku lub ramienia.Często bywa mylony z migreną czy nerwobólem. Nie ma prawdziwej przyczyny, chociaż może być podłoże genetyczne, a alkohol i palenie mogą zaostrzyć ból. Leczenie powinno być zawsze prowadzone przez lekarza specjalistę.

Ból głowy Typ 5: Brak kofeiny

Jeśli pijesz dużo kawy, możesz zauważyć, że głowa boli po dłuższej chwili bez filiżanki ulubionego napoju. Jest to znak wycofania – kofeina jest narkotykiem. Te bóle głowy są pulsujące, powodowane przez naczynia krwionośne, które były zwężone przez kofeinę, rozszerzając się ponownie. Najlepszym sposobem na powstrzymanie tychbóli jest stopniowe zmniejszenie ilości kofeiny. W ciężkich przypadkach może być konieczna całkowita rezygnacja z napojów kofeinowych.

Ból głowy Typ 6: Migrena

Migreny mają tendencję rodzinne, więc jeśli w Twojej ktoś ma lub miał migrenę, bardzo możliwe, że też jej doświadczysz. Ból jest zazwyczaj odczuwany po jednej stronie głowy i jest umiarkowany lub ciężki. Migreny mogą trwać od 4 do 72 godzin i mogą hamować codzienną aktywność. Niektórzy ludzie mają nudności, wymioty i wrażliwość na światło i / lub dźwięk. Migreny są zazwyczaj leczone lekami, przez lekarza.

Ból głowy Typ 7: Napięciowy

Napięciowe Bóle głowy są najczęstszym typem i zwykle są odczuwalne na tyłach głowy i z tyłu szyi. Mogą być łagodne lub ciężkie, ale zazwyczaj można je złagodzić przez stosowanie leków przeciwbólowych bez recepty lub aspiryny. Te bóle głowy mogą być spowodowane naprężeniem mięśni i tkanki łącznej w szyi i skórze głowy, a może to być spowodowane stresem fizycznym i emocjonalnym. Zabiegi lecznicze obejmują również odpoczynek i zarządzanie stresem.

Ból głowy Typ 8: Zespół dysfunkcyjny stawu skroniowo-żuchwowego (syndrom TMJ)

Ból TMJ wynika ze skurczy mięśni w świątyni i szczęce, może przynieść bolesny skurcz w ustach, gdy poruszamy szczęką. Zwykle jest to spowodowane, nieprawidłowym działaniem przegubu łączącego szczękę górną i dolną. Leczenie obejmuje rozluźnienie mięśni i korygowanie zgryzu w celu wyrównania położenia szczęki.

Ból głowy Typ 9: Problemy trawienne

Ból głowy, które przychodzi w tym samym czasie, co ból żołądka może być spowodowany tym co zjadłeś. Głód także może powodować bóle głowy, więc to czego nie zjadłeś! Innymi słowy, takie bóle głowy mogą być spowodowane problemami trawiennymi, lub nadmiernym spożywaniem alkoholu. Są one odczuwane na czole, w okolicach oczu i zatokach. Jeśli często je odczuwasz, zbadaj i zmień swoją dietę i zminimalizuj spożycie alkoholu.

Ból głowy Typ 10: Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic

Zwane także zapaleniem tętnicy skroniowej, to choroba, której istotą jest zapalenie naczyń tętniczych, zwłaszcza aorty i jej dużych odgałęzień, doprowadzających krew do głowy.  Zazwyczaj ból znajduje się w tętnicach w głowie, zwykle wokół zatok. Powoduje bóle głowy, ale także problemy z bólem szczęki i wzroku. Bez leczenia może nawet powodować utratę wzroku i zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Ten stan wymaga lekarstw, więc porozmawiaj z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles