Co kryje w sobie skorzonera (wężymord)?

Do niedawna o tym warzywie  (określanym inaczej mianem czarnego korzenia lub też zimowych szparagów) mogliśmy usłyszeć co najwyżej w programach kulinarnych, dziś coraz częściej skorzonera  jest stosowana w kuchni. Roślina pochodzi z południowej i środkowej Europy oraz części Azji (Syberia Zachodnia, Kaukaz, Zakaukazie, Dagestan). Skórka i miąższ tej oryginalnej rośliny zawiera całe mnóstwo witamin i składników mineralnych. Jakich?

Właściwości skorzonery

To bogate źródło kwasu foliowego, witaminy C i witaminy K, ponadto skorzonera zawiera spore ilości potasu, wapnia oraz magnezu. Wspomnieć warto również o tym, że dawniej uważano, że to warzywo świetnie sprawdza się w przypadku ukąszeń węży (stąd nazwa – wężymord). Polska nazwa skorzonera (wym. /r-z/) oraz łacińska nazwa rodzajowa Scorzonera pochodzi z włoskiego scorzone (wąż, żmija), hiszpańskiego escorzonera, katalońskiego escurçonera (żmija). Powinny po nią sięgać osoby borykające się z cukrzycą, zmniejsza bowiem problem insulinoodporność oraz normalizuje glikemię (dzieje się tak dzięki zawartości inuliny). Warzywo to znakomicie sprawdza się też w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego, regulując pracę żołądka. Polecane jest osobom przepracowanym, zmęczonym, skarżącym się na brak energii. Skorzonera to również źródło tiaminy. Jest to związek, który reguluje pracę układu nerwowego i mięśniowego. Składnik ten odpowiedzialny jest za metabolizm węglowodanów oraz kwasu solnego w żołądku. Dodatkową właściwością skorzonery jest usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Ponadto ma w sobie dużo błonnika i tylko 63 kalorie w 100 gramach, zatem śmiało mogą sięgać po skorzonerę osoby stosujące dietę redukcyjną.

Skorzonera w kuchni

Największe zastosowanie skorzonery występuje w kuchni francuskiej. To właśnie tam warzywo to wykorzystywane jest na wiele sposobów. Skorzonerę podaje się m.in. z dodatkiem sosów, bułki tartej lub polewane jest masłem. Warzywo to można gotować, piec lub smażyć. Oprócz podawania jej w postaci wytrawnej jako obiad, skorzonerę można również wykorzystać do sporządzania potraw słodkich z dodatkiem np. miodu.

Smacznego!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles