Tragiczny w skutkach miał finał wypalania traw w powiecie parczewskim. Podczas prowadzonej przez strażaków akcji gaśniczej ujawniono zwłoki 81-letniej kobiety. Wyjaśnieniem przyczyn zdarzenia zajmą się śledczy. Policjanci apelują o rozwagę i rozsadek jednocześnie przypominając, że wypalanie traw stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia – nie bagatelizujmy istniejących przepisów.
Do tego zdarzenia doszło wczoraj rano. Z otrzymanych informacji od jednej z mieszkanek wynikało, że za budynkiem gospodarczym jej sąsiadki w miejscowości Łubka (gmina Siemień) wypalane są trawy na obszarze około pół hektara. Widać duże zadymienie oraz płomienie ognia.
Wezwani na miejsce policjanci przybyli w trakcie prowadzonej przez strażaków akcji gaśniczej. W trakcie prowadzonej akcji gaśniczej jeden ze strażaków w pogorzelisku natrafili na ciało kobiety. Przybyły na miejsce zespół ratownictwa stwierdził zgon kobiety. Na miejscu zostały wykonane czynności procesowe pod nadzorem Prokuratora. Wyjaśnieniem przyczyn zdarzenia zajmą się parczewscy śledczy – relacjonuje starszy sierżant Ewelina Semeniuk.
Policjanci apelują o rozwagę i rozsadek
Wypalanie traw stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia – nie bagatelizujmy istniejących przepisów. Przypomina, że za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje.
– wykroczenie z art. 82 § 1 kw zagrożone jest karą aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (od 20 do 5000 zł) albo nagany.
– przestępstwo z art. 163 § 1 kwalifikujące „zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” – w przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Przestępstwo art. 181 § 1 kodeksu karnego sankcjonujący przypadki spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, których to sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Źródło: Policja Lubelska